VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brazilský scénograf Hoineff: Sklo a Bor rozdělily můj život na před a po

Nový Bor - Kolik znáte cizinců z tropických zemí, kteří si podmanili Českou republiku? Určitě se najde fůra lidí, která ani po chvilce pátrání v paměti nenajde na položenou otázku odpověď.

14.3.2014 57
SDÍLEJ:

RICARDO HOINEFF.Foto: Deník/Vít Černý

Možná by museli lovit ve slovnících nebo googlovat.Jeden dobrý příklad se ovšem nabízí tady u nás, za humny. Pětačtyřicetiletý brazilský scénograf a výtvarník Ricardo Hoineff je sice doma v Praze, ale k Novému Boru už patří stejně silně. Jestli o sobě říká, že je polomalíř a polosklář, tak je určitě minimálně i Poloborák.

A to, že si podmanil Česko, na něj platí více než stoprocentně. Před lety dokázal „jakoby nic" roztančit celou republiku (díky televizní kampani, kterou vymyslel), pak se na nás z televizní obrazovky několik let usmíval jako „spokojený divák" v kampani na digitalizaci vysílání a podmaňuje si i každého, kdo má možnost se s ním setkat. Prosluněnou duší, klidem i humorem.

Večerní vernisáží Ricardovy výstavy za účasti mimořádných hostů jako jsou Jaroslav Svěcený nebo herečka Bára Hrzánová dnes v Novém Boru odstartují další Česko-brazilské dny a s nimi i zítřejší Masopust nebo Historická lyže. Tohle všechno je dost důvodů na to, aby vznikl následující rozhovor.

Když se rozhlédnu, vidím kolem sebe řadu věcí, které souvisí s mořem. To je záměr?

Není, ale určitě tím, že jsem z Ria, narozený 300 metrů od pláže, tak pravděpodobně v sobě moře držím. Některé z těch objektů byly opravdu takto vymyšlené, například jeden má představovat oceán v diamantu. U mě se navíc hodně objevuje modrá barva, zejména u maleb. Když něco jenom volnou rukou skicuji, vždycky se mi objevují mořské panny, pořád je mám u sebe.

KDO JE RICARDO HOINEFF •Je mu 45 let, narodil se v brazilském Rio de Janeiro, kam kdysi přišli jehoprarodiče z Ukrajiny a Polska. Jeho bratrancem je významný brazilský filmový režisérNelson Hoineff
• V letech 1992-1998studoval v Česku scénografii na DAMU.Pracoval v divadlech v Opavě, Liberci, Praze, Plzni či Karlových Varech
• Dlouhá létaspolupracoval s TV Nova, vymyslel znělku proObčanské judo, znělkuNovamba, spoty naVražedné léto, Vysmáté léto a Roztančené léto. Byl také autorem posledního designu Volejte řediteli
• V posledních letechspolupracoval především s Českou televizí, letos alenásledoval Vladimíra Železného do TV Barrandov
• V roce2007se i díky doporučení z brazilské ambasádyúčastnil hned prvních Česko-brazilských dnů v Novém Boru, od té doby se sem pravidelně vrací
• Novoborské sklo a sklářství mu učarovalo natolik, že se „na stará kolena" přihlásil naVyšší odbornou školu sklářskou v Novém Borua vystudoval ji. S velkými úspěchy. V roce 2012 byl např. za svou skleněnou mísu Roh hojnostinominován na Národní cenu za studentský design

U nás pod vlivem afro-brazilských náboženství má mořská panna své jméno. Říkáme jí Yemanjá, královna moří. Takže možná ona má na mě ochranný vliv. Mořské panny jsou prostě můj motiv, který se stále objevuje. Ten jiný pohled, ta určitá tropikálnost, u mě bude vždycky vidět, ať už jde o malbu nebo o sklo.

Nemůže v tom hrát roli i to, že vám tady moře chybí?

Nemůžu říct, že mi vyloženě chybí, ale určitě ho nosím v sobě. Nevím, jestli samotné moře mi tolik chybí. Ale co opravdu postrádám, je horizont. Možnost vidět, kde končí svět. Ta jemně zakulacená linie na konci oceánu, která mizí do nekonečna. To mi chybí. Tady ve střední Evropě je málo míst, kde může člověk vidět až do nekonečna. A hlavně ještě nesmí být zataženo (směje se).

Musím říct, že mě překvapily vaše malby. Věděl jsem, že se věnujete sklu, ale nevěděl jsem o malbách. Chci se tedy zeptat, co bylo dřív. Maloval jste nebo jste se dřív věnoval sklu?

Rozhodně dřív byla kresba, malba. Je to dané už mou profesí scénografa. Jak říkal pan Dušek, který učil u nás na DAMU, scénograf je ten, který maluje, ale není malíř, sochá, ale není sochař. Musíme být takoví všestranní. Já jsem polomalíř, polosklář a polovšechno, ale nakonec to funguje.

Pokud jde o sklo, tak tahle výstava je pro mě uzavřením určitého sedmiletého cyklu. Skutečného. Opravdu se to tak stalo. Před sedmi lety mě Radovan (Radovan Novotný, jednatel společnosti Kultura Nový Bor, vedoucí Městského kina v Novém Boru pozn.red.) pozval sem do Nového Boru na první Česko-brazilské dny, měl jsem tu výstavu a Radovan mě tenkrát tahal po všech hutích a takhle to všechno vzniklo. Vrcholilo to, když jsem se v roce 2010 rozhodl na stará kolena vrátit do školních lavic a začal jsem studovat sklo tady v Boru a to rozdělilo můj život na předtím a potom. Opravdu je to pro mě velký zásah.

RICARDO HOINEFF uvnitř svého „kaleidoskopu“, připomínajícího vzkazy v láhvi. Objekt je ústředním bodem výstavy, která začíná dnes večer. Opravdu? Co to znamená? Co se tak zásadního stalo?

Delší dobu pracuji pro televizi či divadlo a to jsou všechno skupinové práce. Člověk něco navrhuje, ale není to jen jeho práce. To je jedna věc a druhá, že všechny tyto věci jsou pomíjivé. Přestane se to vysílat nebo hrát a už ta věc přestane existovat. Delší dobu jsem proto hledal něco, co by mě víc uspokojilo. Ano, je tu malba. Malbu mám rád. Je pro mě jakousi emocí v pohybu. Jenomže to je všechno dvojrozměrné. Ovšem sklo obsahuje světlo, prostor, barvu, vzduch. Obsahuje všechny živly. Sklo, ten křišťál, je tak čistá krása. Je to zmrzlá voda, už to takhle říkával Roubíček (René Roubíček, nestor českých sklářských výtvarníků pozn.red.), když popisoval, že sklo může zastavit pohyb v jednom momentu.

Vůbec jsem netušil, že je tolik možností, jak pracovat se sklem. Je to něco, co je pak uchopitelné. Je to materiál, který pokud se nerozbije, je věčný. Takže si myslím, že se sklem budu určitě dál tvořit. Našel jsem v něm materiál, se kterým mě to baví. Celý proces. I když taky je to skupinová práce, protože to sklo pro mě někdo musí foukat. Já už nikdy nebudu velký foukač. K velkým kusům budu vždy potřebovat mistra a mám jednoho, kterého mám velmi rád. Ale v podstatě ta práce, která je potom, broušení a vůbec způsob, jak vystavovat ty věci, to je něco, co je jen moje. Není žádný režisér, není žádný učitel. Tam už jsem jen já sám se sebou a s tím materiálem. A s tím, co ten materiál unese.

Navštívil jste už nějaký masopust v Česku? Teď je doba, kdy u vás v Riu byl karneval. Nechybí vám to, podobně jako ten horizont?

Ano, chybí. Tohle musím přiznat. Takové velké oslavy mi chybí. Proto jsem tak rád, když se vracím sem do Boru. Protože masopustní průvod tady v Boru je velmi milý a připomíná mi ty průvody, které jdou ve vesnicích a malých městech v Brazílii. Vy většinou znáte jen ten velký průvod, který se koná v Riu. Ale když jsem byl malý, tak jsme karneval trávili na takovém malém ostrůvku u Ria. Táta tam pronajímal byt u jednoho domku a my jsme tam jezdili v době karnevalu. Je to město, kde nejezdí auta. Ty pouliční karnevaly a jejich atmosféra tam byly nádherné. Samozřejmě klima je tam odlišné, ale v té komorní atmosféře se dá najít hodně momentů, které spojují obě místa.

Vernisáž vaší výstavy bude dnes večer tady v Novém Boru uvádět herečka Bára Hrzánová. Odkud se znáte?

To je dlouhá historie. Bára je člověk, kterého mám velmi rád. Ona byla jedním z prvních lidí, které jsem tady v Česku poznal, takže se známe už dvaadvacet let. Velmi málo se vidíme, což mě mrzí, ale je to člověk, kterého mám rád. Ona mi vždycky přinese štěstí.

Dokonce mluvila také na mé svatbě a také mám radost, že tu bude tentokrát opět s námi, protože uvidí moje práce se sklem. Protože za poslední tři roky ode mě několikrát slyšela, že dělám se sklem, ale zatím nic neviděla.

A důležité je, že tu bude také Miloš Vacík z Tam Tam Batucada, který má také prsty v tom, že jsem tady v Novém Boru. Protože to byl asi první člověk, který o mně před lety mluvil s Radkem (Radovanem Novotným pozn. red.) a Radek pak o mě slyšel také na velvyslanectví. Takže všechno je to moc hezky propojené. Nic není náhodou. Opravdu nic.

Víkend v Boru propojí Brazílii, masopust i lyžařskou taškařici

Nový Bor - Nestihli jste to letos na karneval do Ria de Janeira? Můžete zaskočit ještě na masopust v brazilském duchu do Nového Boru. Jeho první část začíná už dnes večer v novoborském městském kině, druhá část se odehraje zítra odpoledne na hlavním novoborském náměstí Míru.

Tradiční „masopustní" Česko-brazilské dny mají být opět plné barev, temperamentních rytmů, krásných tanečnic či brazilských specialit. Po roce se znovu propojí karneval a masopust, dva stejné svátky v jiných teplotních pásmech.

Součástí páteční vernisáže výstavy bude unikátní hudební vystoupení Tam Tam Batucady s vynikajícím houslistou Jaroslavem Svěceným. Chybět nebudou ani brazilské tanečnice ze skupiny Brasil show či ochutnávka brazilských specialit jako je Ballantines Brasil, Caipirinha, pravé brazilské kávy Fazenda z deštných pralesů a sýrových bochánků Pao de Queijo.

Kdo má chuť si zatančit v karnevalovém průvodu, je vítán v sobotu 15. března ve 13:30 u kina, odkud půjde průvod masek na náměstí.

Letošní zima byla trochu „po brazilsku", ale na náměstí v Novém Boru se bude v sobotu dokonce lyžovat. Uskuteční se další ročník Historické lyže. Nad celým program převzal záštitu starosta Nového Boru Jaromír Dvořák, krajská radní pro kulturu Hana Maierová i velvyslanectví Brazílie.

PROGRAM Pátek 14. března
18.00 Městské kino: vernisáž výstavy „Souvislosti" (Ricardo Hoineff, Bára Hrzánová), vystoupení hostů (Jaroslav Svěcený, Tam Tam Batucada), brazilské speciality
20.00 Městské kino: promítání brazilského filmu
Sobota 15. března
13.30 Sraz masek před kinem, zahájení masopustního průvodu
14.00 náměstí Míru: Tam Tam Batucada, Zumba, DTK Boráček, kejklíři Vagabundus Colective, Novoborské mažoretky, závody Historická lyže, občerstvení
Pondělí 24. března
8.15 přednáška pro školy o historii brazilského karnevalu (Ricardo Hoineff)

Autor: Michael Polák

14.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 57
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
87

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení