Najít si letní brigádu, přivydělat si a nejlépe i něco ušetřit. Takový je sen zřejmě většiny studentů v době letních prázdnin. Kdo hledal včas, na Českolipsku našel. Nyní nabídek ubývá a s nimi roste počet odmítnutých.

Jedním z těch, kdo prozatím neměl příliš štěstí, je i devatenáctiletý Matyáš Krpata z Nového Boru. Letní přivýdělek shání už víc jak měsíc. „Hledám na internetu, obcházel jsem místní firmy i supermarkety, ale všude sháněli spíš zaměstnance než brigádníky na léto. Teď budu mít konečně pohovor v Kauflandu, tak snad to vyjde," doufá čerstvý maturant.

Zaměstnavatelé na Českolipsku navíc upřednostňují brigádníky, se kterými už navázali spolupráci v minulosti. Ta nejlepší místa tak bývají obsazená i na několik sezon dopředu.

„Lidé, kteří to u nás dobře znají, se pak nemusí seznamovat s areálem a vědí, co a jak. Je to výhodnější pro obě strany," vysvětluje například Vít Černý, správce koupaliště ve Sloupu v Čechách, kam se první zájemci hlásili už v březnu.

Brigádníci ve Sloupu si vydělají v průměru 60 korun za hodinu. Stejně hodnotí brigádníky i ve společnosti Jizerské pekárny v České Lípě. Víc, než jich zaměstnají, ale bohužel odmítnou. „Přetlak poptávky je až desetinásobný. Hlásí se sto a přijímáme zhruba devět," řekl Deníku Roman Kozák, ředitel pekárny. Místa pak nabízí pouze na krátkou dobu.

Podle Kozáka je to kvůli tomu, aby šanci získat brigádu dostalo během léta více studentů. Obsazeno a stop stav hlásí také Regata Máchovo jezero, která zaměstnává lodníky nebo pokladní.

Nejvýhodnější z hlediska výdělku je ale u Máchova jezera pozice recepční. Jak Deníku řekl předseda představenstva Regaty Máchovo jezero Vladimír Reichert, díky přesčasům si recepční může vydělat až 15 tisíc korun. „Nejdůležitější je, aby studenti dovršili věku osmnácti let kvůli hmotné odpovědnosti. Zaměstnáváme ale i mladší. V tuto chvíli je už ale vše plné," uvedl Reichert.

Vstříc nové životní zkušenosti se pak vydávají ti, kdo za prací vyrazí do zahraničí. Podle aktuálních informací Úřadu práce České republiky takto zaměstnání hledalo ke konci loňského roku 110 400 lidí. Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří obstojně ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pak předchozí praxe.

„Vyjet za prací do zahraničí je obrovská zkušenost a člověk z ní může čerpat po celý život. Nejenže se naučí dobře cizí jazyk, ale získá také přehled o tom, jak se v konkrétní zemi žije. Každopádně je ale na místě být před odjezdem velmi obezřetný. Doporučuji všem, aby si při hledání práce vždy ověřili veškeré skutečnosti. Jen tak se mohou vyhnout případným problémům," upozorňuje ředitelka Odboru zprostředkování a poradenství Generálního ředitelství ÚP ČR Věra Kolmerová.