„Člověka, který způsobil kocourovi takové fyzické útrapy, může soud poslat až na dva roky do vězení,“ sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková. Podle ní se případem se na základě trestního oznámení začali zabývat policisté z oddělení v Mimoni. „Jejich úkolem je nyní zjistit, kdo si ze zdravého domácího kocoura udělal živý terč. A také kdo z brokovnice, k jejímuž držení je třeba mít zbrojní průkaz, střílel ve vesnici,“ řekla Baláková.

Podle zákona o zbraních a střelivu smí majitel brokovnice střílet jen na místech, kde je k tomu oprávněn. Zbraň může použít například myslivec při výkonu práva myslivosti a nebo jiný držitel na střelnici. Ten, kdo ze zbraně střílí, kdekoliv ho napadne, se dopouští přestupku, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. „Lidé příliš nevědí, že to platí i pro střelce ze vzduchovky,“ upozornila Baláková.

Ilustrační foto.
Nereagujte na výhrůžné maily, upozorňuje policie po vlně podvodných psaní

Příběh se smutným koncem začal v červnu loňského roku, kdy se manželé z Mladoboleslavska přistěhovali do rodinného domku v Pertolticích pod Ralskem. Bez nadsázky nemovitost koupili i s černým kocourem Pepínem, kterého zde ponechal předchozí majitel.

Noví obyvatelé domku kocoura „adoptovali“ a přijali za člena rodiny. Podle 43leté majitelky kocour chodíval na procházky po vesnici, ale každou noc spal doma. „Před několika dny se nám zvenku poprvé nevrátil. Pak se domů doslova připlazil v zuboženém stavu a zadní nohy táhl za sebou,“ uvedla paní domu.

Měl v sobě šest broků

Následující den ho manželé odvezli k veterinárnímu lékaři, který Pepína vyšetřil a zjistil, že má v sobě šest broků, přičemž jeden uvázl v páteřní míše. Nasadil mu léčbu antibiotiky a kromě jiné medikace mu dával také injekce na otoky. Stav těžce zraněného zvířete s náboji v bedrech a míše se tento týden prudce zhoršil a dostal se do takového stádia, že pro něj byla východiskem jen eutanazie. Podle lékařem vystavené zprávy mu zranění působila značné utrpení.

Ilustrační snímek
Na Českolipsku se bude v sobotu uklízet ve velkém

„Střelné poranění páteře mu přináší značné utrpení z bolesti a stres z nehybnosti, i neschopnosti vyprazdňování,“ konstatoval mimo jiné veterinární lékař Zdeněk Vepřek.

Ochránkyně chce tvrdší zákony

Ochránkyně koček z Mimoně Kamila Dvořáková je přesvědčena, že zákon na ochranu zvířat proti týrání má velké mezery. „Tam, kde člověk sám nedokáže pochopit, že i zvíře, které nemá rád, má právo na život, je třeba, aby zasáhly tvrdší zákony a postihy. Včetně jejich vymáhání,“ prohlásila Dvořáková. S každou další podobnou zprávou jí dochází, že nejhorší živočišný druh na Zemi je člověk. „Zvířata si mezi sebou neubližují bez důvodu,“ poznamenala.

Na kopci Jehla nad Českou Kamenicí ve čtvrtek 4. dubna hořelo
FOTO: V České Kamenici hořel les. Plameny rozfoukával nárazový vítr

Podobné názory se začaly objevovat i na sociální síti: „Jsem znám tím, že zvířata jako kočky a psy nemusím. Nikdy bych jim však neublížil. Někteří vybraní lidé jsou hovada,“ napsal Václav Nováček.

Názor starosty Pertoltic pod Ralskem Martina Smolíka k incidentu se Deníku přes opakované pokusy nepodařilo zjistit. Pracovnice obecního úřadu Nina Smolíková jen potvrdila, že se starosta s paní, které někdo postřelil kocoura, sešel a vyjádřil nad událostí politování.