Mrazy konečně naplno udeřily a nastal čas těch správných zimních radovánek. Kromě lyžování a sáňkování lidé milují i bruslení. Jenže pod střechou zimního stadionu to zkrátka není ono. Na některých místech Českolipska se bruslit vůbec nedoporučuje, jinde bruslí odpoledne i večer. Například jachtaři z Máchova jezera museli s ledními jachtami trénovat mimo Českou republiku.

Na Máchově jezeře by se ještě bruslit nemělo, i tak tam lidé bruslí. Společnost Regata Máchovo jezero, která se stará o pláže a provozuje lodní dopravu, však upozorňuje, že led není dostatečně silný „ Nedoporučujeme bruslit. Vyvrtali jsme otvor, kde jsme měřili tloušťku ledu. Led má pouhých deset centimetrů a navíc je dvojitý," uvedl v pátek za Regatu Vladimír Richter.

U parníků čeří vodu

Dvě lodě, které v létě brázdí hladinu Máchova jezera, pro jistotu raději vytáhly jeřáby na souš a kolem zbylých lodí čeří vodu, aby nezamrzla.

I jachtaři z Máchova jezera vyjeli trénovat na mistrovství České republiky až do Polska. „V ČR zatím bohužel nikde dostatečně silný led není, tak jsme museli na první závody vyrazit na jezero Sniardwy. Byla to jedna z prvních a zároveň posledních možností si zatrénovat před letošním mistrovství světa a mistrovství Evropy, které se v těchto dnech koná na Lipně," řekl Ladislav Mendík z Jachtklubu Staré Splavy.

Lidí se však hrozeb nebojí a na led vyrážejí za zábavou. „Včera jsme na Mácháči s klukama vzali hrabla, odklidili jsme z ledu sníh a hráli jsme hokej, bylo to parádní, " uvedl Jan Nový. I hotel Port na břehu Máchova jezera láká na bruslení. „Přijďte si k nám zabruslit. Kluziště je připravené, brusle rádi zapůjčíme," hlásá hotel Port.

Ani na koupališti v Hamru nad Jezerem nejsou podmínky pro bruslení ideální. „Na koupališti se nebruslí, led nedrží u sebe, ale dobrou zprávou pro obyvatele je, že na únor připravujeme umělé brusliště, " prozradil starosta Milan Dvořák.

Výjimkou je však koupaliště v Novém Boru, kde jsou senzační podmínky, dokonce ve večerních hodinách ledovou plochu osvětlují. U ledu nabízejí dokonce občerstvení. Horké svařené víno určitě přijde bruslařům vhod.

Vodní záchranáři z Červeného kříže radí, kdy by měl být led nejpevnější: ,,Ideální je, když je 15 stupňů pod nulou čtyři dny v kuse, to bude led pevný." O bezpečném ledu se mluví, když je jeho síla 25 centimetrů, ale třeba na Lipně zahajují bruslení už při 15-18 cm.