Neshodli se, tak vystoupil z České strany sociálně demokratické. Řeč je o českolipském zastupiteli Karlu Bubeníkovi, který k poslednímu únoru opustil sociální demokraty, za něž byl loni na podzim jako dvojka na kandidátce zvolen do zastupitelstva. Své členství ve straně složil pouhé dvě hodiny předtím, než by mu ho zrušil Okresní výkonný výbor Česká Lípa.

„Vedly mě k tomu osobní důvody,“ řekl Karel Bubeník s tím, že nechce svoje rozhodnutí dále komentovat. Po chvilce přece jen upřesnil: „Za mým odchodem jsou názorové rozdíly ve vztahu k českolipskému klubu zastupitelů.“

Funkci zastupitele ale neopouští, stejně jako post předsedy finančního výboru, předsedy dozorčí rady Městských lesů Česká Lípa a nadále bude působit v komisi pro prevenci kriminality jako jeden z jejích členů. „Nechci zklamat důvěru lidí, kteří mě volili,“ podotkl Karel Bubeník.

Hlasoval s koalicí

Nejednost názorů se zbývajícími šesti zastupiteli za ČSSD byla veřejně patrná už loni na prosincovém jednání zastupitelů. Při volbě předsedů výborů a komisí radní navrhli Karla Bubeníka na post předsedy finančního výboru, který posléze s podporou koalice získal. Ruku však pro jeho zvolení nezvedli jeho kolegové z ČSSD a navíc navrhli úplně jiného kandidáta.

Podobná situace se opakovala i u schvalování rozpočtu města pro letošní rok. Na protest proti navržené verzi opustili zasedací místnost všichni opoziční zastupitelé z ČSSD, VV a Solidarity. V sále zůstal za sociální demokraty pouze Petr Máška, který byl v návrhové komisi a nehlasoval, a právě Karel Bubeník, jenž rozpočet navržený koalicí naopak podpořil.

Osobní zájmy

„Od voleb nás Karel Bubeník stavěl do situace, kdy jsme si nebyli jistí jeho smýšlením. Zkušenosti z předchozího volebního období, zejména kličkování a osobní zájmy stavěné nad zájmy ČSSD, nám od samého počátku komplikovaly naši vyjednávací pozici,“ vysvětlila předsedkyně českolipského klubu zastupitelů Romana Žatecká.

Není tajemstvím, že právě Karel Bubeník zpočátku vedl za zády sociálních demokratů povolební vyjednávání s představiteli ODS. „Jeho práce v zastupitelstvu byla zcela v rozporu s tím, co jsme slíbili voličům. Proti tomu ale bylo hlasování Karla Bubeníka v pro nás klíčových bodech,“ doplnila Žatecká.

Do výčtů „prohřešků“ patří i to, že nijak nespolupracoval a ani se nezúčastnil jednání klubu zastupitelů. „Vystoupení Karla Bubeníka z ČSSD je tedy jen logickým krokem, který ukončí diskuse o naší nejednotě,“ podotkla Žatecká.

Ta v souvislosti s odchodem Bubeníka odmítá, že by měl svým hlasem podpořit současné představitele radnice při jejich zvolení loni v listopadu.
Pro připomenutí. Jak dnešní opozice, tak i koalice měly na obou stranách shodný počet hlasů 11. Ve hře byly tři hlasy zastupitelů z KSČM. Vedení města a radní byli zvoleni poměrem 15 ku 11.

„Informace, které v médiích šíří občanští demokraté, že by Karel Bubeník hlasoval pro vedení města, jsou naprosto nepravdivé. Současné vedení města i nadále udržuje tichou koalici s KSČM v rozporu s propagovanou linií ODS, že s komunisty nebude spolupracovat ani na komunální úrovni,“ řekla Žatecká s tím, že ač byla volba tajná, sociální demokraté hlasovali veřejně.