Omezený je také výběr nápojů. Rodiče byli o změnách informováni na třídních schůzkách.

Vyhláška zakazující distribuci a podporu nezdravých potravin ve školách platí od loňského září a školy měly do konce roku čas se jí přizpůsobit. Školní bufet zůstal jen na dvou z devíti českolipských škol.

„Sortiment bufetu jsme již s výrazným předstihem upravili tak, aby vyhovoval nové legislativě. Bufet nabízí také připravené svačiny vlastní výroby př. celozrnné pečivo se sýrem, zeleninou, pomazánkami. Z povolených „pamlsků" se tu objeví cereální sušenky a sušené ovoce," říká Karel Minařík, ředitel ZŠ Partyzánská.

Na Základní škole Slovanka existuje školní bufet už patnáct let. Jeho sortiment se nyní velmi zredukoval. „Rozšířila se ale nabídka ovoce, müsli a raw tyčinek. Od prosince jsme ve školní jídelně nově zavedli salátový a ovocný bar," vysvětluje ředitel školy Václav Špetlík.

Dodává, že škola provozuje automat na jídlo s obloženými houskami a bagetami, které podle nových zásad připravuje školní jídelna a opatřuje je štítkem s podrobnými informacemi (např. složení, podmínky skladování, doba spotřeby).

Různé automaty na pití mají na pěti školách. Nabízejí pitnou filtrovanou kohoutkovou vodu, nápoje slazené stévií, vody bez příchuti nebo lehce ochucené minerální vody. Některé školy využívají projekt „Mléko do škol".