Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bydlení na Severu je za trest

Česká Lípa – Nevyhovující a možná snad i hororové bydlení na sídlišti Sever není zdaleka u konce. Tam, kde lidé bydlí v nájemních domech společnosti CPI Byty a.s., se podle slov nájemníků neřeší opravy ničeho, snad jen s výjimkou tělesa ústředního topení.

13.5.2010 20
SDÍLEJ:

Nájemníci chtějí odkoupit byty na Severu do osobního vlastnictví.Foto: Deník

„U nás pod domem je prasklá kanalizace, a když je trochu prudší déšť, tak nám probublává voda z kanálu přímo do baráku, do sklepních prostor,“ postěžoval si jeden z nájemníků a ihned dodal: „Když jsme to hlásili, slibovali, že to opraví, a nic. Prý do roka to bude všechno v pořádku a už to jsou roky aspoň tři.“

Navíc nejen tento panelový dům je na vrcholu svázán silným ocelovým lanem kvůli statickým problémům. Jak jsme zjistili od nájemníků, kteří bydlí v nejvyšším patře, lano se táhne bytem a pronajímatel jim neučinil ani slevu z nájmu.

Podle zakládající členky občanského sdružení Za klidný Sever Moniky Rejnartové se na bytech a v panelácích na Severu nic nemění. Zůstává staré a většinou nevyhovující bytové jádro. „Když nový nájemník přijde do prázdného bytu, který by si chtěl pronajmout, narazí na umakartové jádro, zašlou a starou vanu a toaletu. Někde jsou mnohdy ještě plechové kuchyňské linky z roku 1980.“ S trochou nadsázky se dá říct, že některé kuchyně pamatují Honeckerův knäckebrot.

Nahrávají černému odběru

Po nedávné výměně hydrantů nakonec v mnoha domech zůstaly „uklizené“ staré hydranty za výtahy nebo pod schody. Dokonce i přes hromadnou výměnu někde zůstaly hydranty původní. V mnoha domech je volně přístupný elektrický rozvod, který by měl být zabezpečený. A tak se není co divit, že některé nájemníky přímo navádí k černému odběru.

Další bolestí těchto domů je nezabezpečený vstup na střechu. O jejich kvalitách hovoří vlhko a plísně, které se tvoří ve vrchních patrech, a to nejen na chodbách. Pukliny ve stěnách ve vyšších poschodích jsou na některých místech široké i několik milimetrů a táhnou se přes více pater. Stav většiny domů je alarmující. Návštěvník se o tom může přesvědčit už při vstupu do budovy nejen na stavu schránek, ale třeba i na stavu podlahových krytin, schodů, zvonků a dveří.

V rámci možností si nájemníci dělají veškeré opravy sami. „Mnohdy se jejich opravy vyšplhají řádově do sto tisíc korun a více, aby se v bytě dalo vůbec bydlet,“ upřesňuje Rejnartová. Podle vyjádření občanského sdružení Za klidný Sever se již několikrát stalo, že nájemník nahlásí závadu nebo určitý problém a svéráz řešení problému je unikátní.

„Mám strach otevřít okno, aby nevypadlo, je už v dezolátním stavu,“ prozradila další obyvatelka domu patřícího CPI Byty a.s. Když opravu nahlásila, problém majitel promptně vyřešil. Přišel kdosi, kdo do rámů oken natloukl kovové úhelníky a ejhle, problém je pryč. „Tato situace se stávala, ale od té doby, co je sdružení, se to neděje,“ dodává Monika Rejnartová.

Chtějí vidět plán oprav

Množí se hlasy nájemníků, kteří se podivují, proč je stálým argumentem nemožnosti oprav nedostatek peněz. „Pokud si zažádáme o nějaké opravy, nikdy na to nejsou peníze,“ posteskla si jedna z mnoha nájemnic. Jak potvrdili ostatní z nájemníků, opraví se vždy jen nejnutnější problém, jako třeba prasklý kus stoupačky. Že by se snad stoupačky měnily celé a všechny nebo se zateplovalo, o tom si zatím mohou obyvatelé domů nechat jen zdát.

„Nezatepluje se, ale prý zažádali o dotaci. Musí se udělat alespoň okna a střecha. Dílčí zateplení sníží měrné roční potřeby tepla na vytápění o dvacet procent,“ dodává Monika Rejnartová. „Chtěli jsme od CPI Byty předložit plán, kdy se začne, jak případně zateplení a opravy budou postupovat, budou-li se na tom lidé finančně podílet. Doposud jsme vyjádření ani k jednomu bodu nedostali.“

„Společnost CPI Byty a.s. v současnosti připravuje plán oprav, které se budou ovšem provádět přednostně u bytů s tržním nájmem, respektive u domů, kde tržní nájemné převažuje. Je to logický postup v případě, kdy někteří z nájemníků dlouhodobě platili podhodnocený a dotovaný nájem a jiní nájem odpovídající podmínkám na trhu,“ upřesnila tisková mluvčí společnosti cpi Byty a.s. Michaela Winklerová. Nabízí se otázka, zdali by nestálo za úvahu založit jakýsi fond oprav.

Co na to JUDr. Nedvědová: „Podnikatel není právně nucen tvořit fond oprav. Fond by si mohl tvořit v rámci svého podnikání, ale nikdo to nemůže nařídit a to i v případě, že pronajímá byty v panelovém domě.“

Nejen lidé žijící v těchto panelových domech mají velmi špatný pocit z toho, jak firma CPI Byty, s nimi jedná. Jak se bude situace vyvíjet dál, sdělila Michaela Winklerová: „Záměr společnosti CPI Byty, a.s. je dlouhodobě znám. Chceme si byty ponechat ve svém vlastnictví a do budoucna zvyšovat kvalitu bydlení místních nájemníků.“

Na otázku prodeje bytů do rukou nájemců uvádí: „O prodeji neuvažujeme.

Autor: Tomáš Mařas

13.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení