Výhled na bývalý prasečák. Bydlení na okraji obce. Obchod a další služby daleko, autobusová zastávka taktéž. Splněná představa o lepším bydlení? Pro handicapované ženy z Domova Sluneční dvůr v Jestřebí je to kvůli rozhodnutí kraje blízká budoucnost. V rámci začlenění do společnosti by ženy měly nový domov najít v Sosnové, Jestřebí nebo České Lípě.

Krajští zastupitelé již odsouhlasili budoucí nákup pozemků. Kupovat se bude převážně od soukromníků a za vysoké ceny. Konkrétně v Sosnové by měl kraj za metr čtvereční zaplatit 869 korun. „Obvyklá cena za pozemek se u nás pohybuje kolem 550 korun. Za tyto peníze prodává parcely obec i soukromí majitelé," řekla starostka Sosnové Jindřiška Halasníková.

Ostatně vysokou cenu za pozemky obhajoval krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček i před zastupiteli. Jeho hlavním argumentem bylo, že pokud koupě parcel neprojde, je ohrožená stomilionová dotace z evropských fondů na transformaci sociálních služeb. Padl by tak celý projekt na začlenění handicapovaných žen ze zařízení v Jestřebí a Mařenicích.

„Bez pozemků nemůžeme žádat o dotaci. Termín jejího podání je 28. srpna, tlačí nás čas," vysvětlil Pavel Petráček. Ten nepovažuje za šťastné, že kraj bude kupovat pozemky od soukromníků.

„Vždycky se budou snažit z prodeje vytěžit co nejvyšší cenu. Je ale lepší dát o milion víc za pozemky, než přijít o celou dotaci," podotkl Pavel Petráček s tím, že všechny parcely přijdou krajskou kasu na více než 5,5 milionu korun. „Určité procento ale dostaneme zpět z dotace. Přesnou částku ale nyní nevím," doplnil Petráček.

Nejde ale jen o cenu za pozemky. Diskutabilní je i jejich poloha. Jak v Sosnové či Jestřebí tak i v České Lípě by měly nové domy pro handicapované stát na okraji obcí. Důvodem pro stěhování ale je, aby se ženy dostaly mezi lidi.

Například vybraný pozemek v Sosnové leží blízko hlavní silnice I/9. Hned vedle bývalého prasečáku. K nejbližšímu obchodu je pořádný kus cesty podél frekventované silnice s chodníkem jen na jedné straně. „Na parcelu není natažená voda ani kanalizace, není k ní přístupová cesta. Žádný autobus tam nezajíždí. V platném územním plánu obce navíc pozemek není určený pro stavbu," popsala Jindřiška Halasníková.

To, že vybrané pozemky leží na odlehlých místech, Pavel Petráček uznal. Doplnil však, že s parcelou vždy sousedí několik domů. „Na každý pozemek jsme si museli nechávat zpracovávat studii pro ministerstvo práce a sociálních věcí, které budeme žádat o dotaci. V ní se hodnotilo například jak dlouho na pozemek svítí slunce, jestli je v blízkosti pošta nebo obchod. Všechny pozemky nám ministerstvo schválilo. Tudíž jsou pro transformaci vhodné," dodal Pavel Petráček.

Od počátku projekt transformace naráží na odpor obcí, kde měly handicapované ženy bydlet. Odmítli je ve Stráži pod Ralskem, Oknech nebo v Zákupech. Tam nehrál roli jen odpor místních, ale překvapivě i nízká cena za pozemky. „Maximální cena, kterou nám nabídli, bylo 400 korun za metr čtvereční. Kdyby částka byla vyšší, určitě by zastupitelé lépe hledali důvody pro prodej," odtušil starosta Zákup Radek Lípa.

Oproti tomu stěhování žen z Mařenic probíhá bez problémů. Ty by měly bydlet ve Cvikově a Novém Boru.