Stále je to pro mnohé lidi jen těžko uvěřitelná, šokující zpráva. Činorodý a vitální optimista Václav Zýval z Dubé na Českolipsku už není mezi živými. Bývalého policistu, výborného fotografa Máchova kraje, do osudného onemocnění zdatného muže o Vánocích zákeřně přemohla „čínská chřipka“. V květnu by se dožil 57 let.

„Zemřel na covid, i když byl plný optimismu a chuti žít,“ potvrzuje jeho žena Dana, která překonává obrovskou bolest z nečekané ztráty partnera. „Je to pro mě moc těžké. Žila jsem s ním v souladu s maximální láskou,“ dodává. Pro svého muže byla „Múzou“, jak on sám pyšně a často říkával. Koronavirem se nakazil na podzim a dva měsíce ležel v Praze, kde byl na mimotělním okysličování. „Bohužel, plíce mu vir totálně zničil. Tolik jsme věřili, že to zvládne,“ říká Dana Zývalová. A vzpomíná, jaký byl výjimečný člověk.

„Přečetl celou knihovnu v České Lípě, měl obrovský přehled,“ tvrdí. Navíc i doma měl neobvykle rozsáhlou knihovnu. Podle paní Dany se ale od loňska především těšil na vnuka, který se narodí na začátku března. „Věděl, že se bude jmenovat Václav,“ podotýká vdova, která se chystá zesnulému manželovi uspořádat mimořádnou výstavu v Dubé. „Plánuji ji udělat 19. března, záleží ovšem, zda to nařízení a situace dovolí,“ upřesňuje Zývalová, která se nyní rozhodla sama věnovat fotografování a navázat na svého muže.

Až do konce srpna potrvá v Galerii Pošta v Dubé na Českolipsku výstava fotografií Václava Zývala, nazvaná Linie ženy.
V Dubé na Českolipsku otevřeli novou výstavu fotografií. Vyzdvihuje krásu žen

Truchlí nejen rodina, ale i ostatní. „Ano, je to také pro nás, pro město, kde žil, velmi bolestná ztráta. Věřím, že výstava vyjde co nejdříve,“ připojuje se starostka Dubé Irena Žalovičová.

Všichni obdivovatelé fotografického umění Václava Zývala mají ještě v dobré paměti loňskou výstavu v dubské Galerii Pošta, nazvanou Linie ženy. V minulosti bylo možné obdivovat jeho fotografie na řadě výstav na různých místech v okolí, ale i v Praze. V Galerii Pošta vystavoval už několikrát. „Jeho fotografie – ať již zaměřené na krajinu, portrét či akt – se vždy těšily velké pozornosti návštěvníků,“ říká organizátorka výstav Markéta Myšková.

Jak Václav Zýval sám o sobě napsal, fotografování se věnoval od roku 1990. „Tehdy jsem si pořídil první bakeliťák, abych mohl pořizovat obrázky z první zahraniční cesty do „kapitalistické“ ciziny. Protože mi vadilo, že nelze pracovat s časem, clonou a Isem, postupně jsem přešel na zrcadlovky a časem i na digitální zrcadlovky,“ vzpomínal.

Město Dubá v únoru roku 2021.
Procházka po Dubé: Centru města zásadně ulevil obchvat

Poslední roky zachycoval nevšední kouzlo Dubska. S velkým zaujetím se zaměřil i na „zvěčnění“ kulturních událostí, které se v Dubé odehrávaly. Na prvním místě to byly letní a proslulé Mezinárodní jazzové dny. „Hodně mě baví fotit lidi. Zachycovat jejich výraz,“ uvedl.

Svébytnou součástí jeho fotografické tvorby byly ženské akty. Právě těmto vydařeným černobílým kompozicím byla věnována jeho poslední výstava. „Samozřejmě, asi jako každého chlapa mě lákalo od počátku focení aktů. První modelkou mně byla manželka Dana, která je mou Múzou. Musím přiznat, že má občas úžasné nápady, které se já pak snažím nějakým způsobem fotograficky zrealizovat,“ prozradil dříve Zýval.

Rád fotografoval koncerty mimo svůj domov. „Vašek odešel nečekaně a náhle. Žil ve městě Dubá v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, ale se svojí fotografickou vášní procestoval značný kus republiky a fotil i v zahraničí,“ vzkázal jeden z jeho přátel, hudebník Karel Vidimský.