Teplotní rekordy padaly v noci ze čtvrtka na pátek na Českolipsku i v Libereckém kraji. V Doksech například naměřili mínus 20,6 stupňů Celsia. Nejchladnějším místem v kraji je pak osada Jizerka, kde v noci ze čtvrtka na pátek dokonce teplota klesla na 36,5 stupňů Celsia pod bod mrazu.

Arktické teploty, které poslední týden v regionu panují, komplikují lidem život v mnoha ohledech. Potíže mají staří lidé nebo děti, problémy se nevyhnuly ani motoristům či cestujícím po železnici, jejíž koleje náporem mrazu praskají a znemožňují přepravu. Starat bychom se v mrazivých dnech měli také o naše čtyřnohé miláčky.

TEPLOTY O VÍKENDU

SOBOTA: bude skoro jasno až jasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi -18 až -22. Přes den bude jasno až polojasno, odpolední teploty -12 až -9. Rozptylové podmínky mírně nepříznivé. Vítr bude vát pouze mírný.

NEDĚLE: bude polojasno až skoro jasno, postupné přibývání oblačnosti, na severovýchodě ojediněle slabé sněžení. Severní vítr bude zesilovat. Ranní teploty -16 až -20, odpolední -13 až -9 stupňů Celsia.

Zdravotně jsou vedle dětí a seniorů ohroženi hlavně kardiaci a také cukrovkáři.

Pozor by si ale na sebe měli dávat všichni. Nejhorší následky chladného počasí ze zdravotního hlediska představují omrzliny a různé záněty. Pokud se nebudou lidé pořádně oblékat, nosit teplé boty, rukavice nebo čepice, hrozí jim například zánět středního ucha, močového měchýře nebo také trombóza.

Současné velmi nízké teploty také nahrávají vzniku smogu, tudíž se lidem špatně dýchá. Zvýšené koncentrace prachu v ovzduší panují v České Lípě už několik dní.

Problémy mají také astmatici, rychlé přechody z mrazivého vzduchu do nevětraných místností jim nesvědčí. „Hlavně by to lidé neměli přehánět s alkoholem. Ten je totiž zahřeje jen na chvíli. Zejména kardiaci by se neměli v mrazivých dnech vydávat na dlouhé procházky. Při mrazu se jim totiž výrazněji stahují cévy,“ upozorňoval již na začátku týdne mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Nabízí přespání a polévku

Silné mrazy, které v těchto dnech panují a hned tak neskončí, sužují lna Českolipsku i lidi bez přístřeší. Na ochranu jejich životů umožnili v Domě humanity v České Lípě přenocování i v denním stacionáři.

„Za normálních okolností tam probíhají pouze denní aktivity. Vzhledem k velmi nízkým teplotám ale stacionář rozšíří lůžkovou část,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Eva Markgrafová. Ta doplnila, že v Domě humanity dostanou klienti polévku zdarma. Vzhledem k tomu, že se však jedná o nesnědené porce z jídelny ZŠ 28. října, neplatí nabídka na víkendové dny.

Útočiště před mrazy najdou lidé bez domova rovněž v ubytovně v Křižíkově ulici v Novém Boru. „K dispozici jsou čtyři lůžka pro mužské klienty a dvě pro ženy. Podle platných pravidel může o nocleh požádat jen plnoletá osoba v krizové situaci. Nástup na noclehárnu je možný vždy od 17 hodin do 20 hodin,“ řekla mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Jezdí se zatím bez omezení

Život komplikují teploty hluboko pod nulou také motoristům, zejména těm, kteří tankují do svých automobilů motorovou naftu. Všechny čerpací stanice sice nyní prodávají takzvanou zimní naftu, ta by ale s garancí neměla zamrznout pouze do mínus dvaceti stupňů.

Při současných mrazech, by se tak mohlo lehce stát, že řidiči ráno prostě neodjedou.

Kdo by chtěl nezáviděníhodné situaci předejít, může do nádrže přilít zimní aditivum, které se dá koupit na většině čerpacích stanic. To na sebe totiž váže vodu, a tak zabraňuje zamrznutí nafty. Další možností pro řidiče je natankovat dražší naftu, která by podle výrobců neměla zamrzat někdy až do mínus 35 stupňů.

Páteční minima na Českolipsku.

„Silnice prvních a druhých tříd v kraji jsou suché a vymrzlé, silnice třetích tříd jsou posypané. Na komunikacích mohou být lokální ledové plochy, které vznikly z tajícího sněhu podél silnic. Doporučujeme řidičům přizpůsobit svou jízdu stavu vozovky,“ uvedl ve své páteční zprávě vedoucí dispečer krajských silničářů Pavel Pospíšil.

Při teplotách okolo mínus dvaceti stupňů se s komplikacemi potýkají také České dráhy. Ohroženy jsou zejména vlakové spoje v exponovaných oblastech, neboť železničáři musí často opravovat prasklé koleje a vlaky nabírají zpoždění nebo vůbec nejedou.

Z přílišného topení hrozí požár

Žádné potíže naopak neočekávají autobusáci. Ředitel ČSAD v České Lípě David Mahdal Českolipskému deníku řekl, že většina jejich vozů jezdí na plyn a do těch ostatních tankují kvalitní naftu.

Mrazivé teploty nesvědčí ani elektronickým přístrojům. Například baterka v mobilu se velmi rychle vybije a dlouhodobé působení silných mrazů ji také může úplně zničit.

Umírnit by se lidé měli také co se týče topení. V třeskutých mrazech máme tendenci hodně topit, zvyšujeme tím ale riziko požáru a zatěžujeme komín. Začít hořet může také kvůli nahromadění sálavého tepla z radiátorů.

Na koho by lidé určitě neměli zapomínat, jsou jejich zvířecí miláčci. Pokud chovají krátkosrsté nebo nízké plemeno psa, měli by ho páníčci před procházkou obléknout do svetříku nebo vestičky. Ochrání ho tak před nastydnutím a dalšími komplikacemi z prochladnutí. Tlapky by psíci měli mít pečlivě ošetřené mastí, aby nepopraskaly.

NA CO SI DÁT POZOR

Mobilní telefony - proti mrazu je vhodné si pořídit termoregulační obal

Motorová nafta a olej - do nafty by měli řidiči přilévat zimní aditivum, nebo kupovat dražší, odolnější naftu. Kvůli ztuhlému oleji nechte motor po nastartování chvíli běžet, aby se ohřál

Obličej - ve velmi nízkých teplotách by si lidé měli natřít obličej mastným krémem nebo olivovým olejem, rty by měli mazat jelením lojem. V ostrém slunci si klidně vezměte sluneční brýle, zamezíte tak zánětu spojivek

Tělo - proti omrzlinám nebo zánětu močového měchýře by měli lidé bojovat teplým oblečením. Samozřejmostí jsou rukavice, šála, teplé boty a čepice

Psi chraňte hlavně tlapky domácích mazlíčků, natírejte je mastí, oblékněte mazlíčky do svetříku. Zvířatům venku zalévejte jídlo teplou vodou.