Jeden jediný výjezd. Ten se dobrovolným hasičům z Kravař proměnil v nekonečně dlouhou nepřetržitou sérii zásahů. Během sedmadvaceti hodin dokázali pomáhat s vytopeným sklepem, čelit hrozbě výbuchu, evakuovat zahrádkářskou kolonii a zachránit unikátní Bobří potok před ekologickou katastrofou.

To vše zvládla jednotka, která se dala dohromady teprve v roce 2011. Právem jsou teď mladí hrdinové z Kravař nominovaní jako jediný zástupce Českolipska v soutěži Dobrovolní hasiči 2013.

Jestli se dostanou až do užšího finále, by mělo být jasné v září. „Nevěřím, že můžeme uspět. Neudělali jsme nic převratného. O žádné hrdinství nejde. Z našich čtrnácti výjezdů za rok se těžko vybírá něco zajímavého," říká skromně Ondřej Říha, velitel jednotky.

Jenže zásah, který se odehrál vloni v červenci a se kterým teď budou Kravařští soutěžit, není vůbec běžný a podmínky, za jakých se odehrával, připomínají spíš předehru k apokalypse.

Nebo je to také ukázka, v co všechno se může proměnit obyčejný výjezd na čerpání vody ze sklepa. Ve skutečnosti o zas tak obyčejný výjezd nešlo, v Kravařích totiž v tu chvíli zuřila silná bouřka. Větrná i srážková smršť, do které šlehaly blesky.

„Ve chvíli, kdy jsme čerpali vodu ze sklepa, tak za námi přiběhla paní, že po zásahu bleskem hoří trafostanice za bytovkami," popisuje velitel kravařské jednotky. Hasiči hned vyrazili na místo a přes operační středisko v České Lípě pak jejich velitel žádal o posilovou jednotku.

Situace na místě byla dost nebezpečná. „Z trafostanice vytékal chladicí olej, který se neustále zahříval a hrozil výbuch nebo jeho vznícení," říká Říha.

Hasiči proto museli evakuovat celou přilehlou zahrádkářskou kolonii. Navíc hrozilo, že případný výbuch nebo vznícení zasáhne blízkou chatku. „Proto jsme už měli připravený k zásahu pěnový proud, který jsme ale nakonec nepoužili," vysvětlil.

Olej v potoce

Ve stejnou chvíli jako posilová jednotka českolipských profesionálních hasičů dorazil na místo také energetik ČEZu, který trafostanici odpojil, čímž se zastavilo neustálé zahřívání unikajícího oleje.

Právě kvůli úniku látky vyslala energetická firma na místo také svou ekoložku. Ta ale neměla vůbec dobré zprávy. „Ukázalo se, že vytékající olej se přes spodní vodu dostal do Bobřího potoka.

Na dvou místech v Kravařích a bohužel také až v sousedních Stvolínkách proto bylo nutné nasadit norné stěny. Tu stvolínskou „obhospodařovala" místní jednotka, v Kravařích ale pokračoval nekonečný zásah místních hrdinů. U norné stěny se střídali celou noc. „Rozdělili jsme se na čtyřčlenné skupiny, střídání probíhalo po pěti hodinách," popisuje Ondřej Říha.

Výsledek? Hasičům se podařilo z vody odstranit zhruba osmadevadesát procent nebezpečné látky, k žádné ekologické katastrofě nedošlo. Neuvěřitelný výjezd po dlouhých 27 hodinách skončil.

Hrdá obec

Kravaře můžou být na své dobrovolné hasiče hrdé. Dvacet let tu žádná dobrovolná jednotka nebyla, svou činnost obnovila teprve v roce 2011. Jednotka má dnes třináct členů a spadá do takzvané kategorie III/1, což znamená, že nepřetržitě zajišťuje výjezd ve složení 1+3 zasahující hasiči do deseti minut od vyhlášení poplachu.