Mentálně handicapované ženy z ústavu v Mařenicích mají od konce loňského roku možnost žít stejně jako normální lidé.
Přispěl k tomu projekt obecně prospěšné společnosti Dolmen, která provozuje chráněné byty na českolipském Svárově.
Umožnit handicapovaným lidem život v chráněných bytech není novinkou, ale novinkou je, umístit do takových bytů lidi, kteří celý život žili v ústavech s nepřetržitým dohledem.
„Jen málokdo věřil, že je něco podobného možné. Na tomto příkladu se však ukazuje, že to možné je. Děkujeme všem těm, kteří projektu věřili a že jeho realizaci umožnili,“ řekla výkonná ředitelka společnosti Dolmen.
O tom, že projekt je skutečně úspěšný svědčí i to, že všech jedenáct klientek chráněných bytů, které sem přešli z Mařenického ústavu dělá velké pokroky.
„Vaří si samy, perou si, uklízejí své byty a vůbec dělají všechno to, co dělají normální lidé,“ říká koordinátor asistentů Martin Matyáš. „Všechno samozřejmě pod dohledem asistentů,“ dodává s tím, že pomoc asistentů potřebují klientky domu čím dál tím méně a o to v tomto projektu jde především.
V domě s chráněnými byty se střídá v nepřetržitém dohledu osm asistentek, které klientkám pomáhají se vším, s čím si dosud nedokáží samy poradit.
„Například zatím nemohou samy chodit ven. To v ústavu nikdy nezažily. Naprosto běžná věc, která je pro zrdravého člověka samozřejmostí, jako je přecházení silnice, je pro ně nepřekonatelný problém,“ vysvětluje Martin Matyáš s tím, že se snaží brát ven každou klientku zvlášť, aby si skutečně uvědomily, že už nejsou v ústavu, ale žijí svůj život.

Další zprávy z regionu najdete zde