„Pravidelně sledujeme, jak rekonstrukce pokračuje. Máme radost, že stavba postupuje mílovými kroky, zedníci už staví nové příčky,“ komentoval místostarosta Martin Brož. Jak potvrdil, zakázku na rekonstrukci získala místní stavební firma CL-EVANS, která ve výběrovém řízení nabídla cenu 85,5 milionu korun.

Atypickou budovu bývalého sídla v centru České Lípy získalo město do majetku za 18 milionů korun v dubnu 2019. Vedení města zároveň chce díky znovuotevření tohoto „paláce“ bývalé pojišťovny dosáhnout oživení této lokality, která v posledních letech pustla. Přepážky úřadu v bezbariérové budově poslouží jak pro obyvatele České Lípy, tak i okolních obcí. V těsné blízkosti je zajištěno i parkování a zastávky MHD. „Věřím, že až se podaří dílo dokončit, tak všichni budou maximálně spokojeni,“ řekl místostarosta Brož.

Město Česká Lípa intenzivně pracuje na zprovoznění budovy bývalé České pojišťovny pro potřeby městského úřadu.
Z bývalé pojišťovny v Lípě bude úřad. Schválili to zastupitelé města

Podle aktuální informace mluvčí radnice Kristýny Kňákal Brožové se městu podařilo v souvislosti s rekonstrukcí budovy získat další dotační peníze. „Státní fond životního prostředí ČR v rámci Národního plánu obnovy nám schválil dotaci ve výši 1 932 583 korun na projekt, který řeší akumulaci srážkových vod včetně jejího dalšího využití pro zálivku městské zeleně v nově zrekonstruované budově městského úřadu,“ sdělila Kňákal Brožová. „V rámci stavby vybudujeme čtyři podzemní nádrže na dešťovou vodu, kterou budeme využívat dál,“ dodala.

Administrativní budova bývalé České pojišťovny byla vystavěna v polovině 90. let a již neodpovídá současným standardům. Na projektu začali odborníci pracovat na podzim roku 2020. Autorem projektové dokumentace je architekt Jiří Kňákal, jeden z autorů původního projektu stavby.

Elektrárna na střeše

V rámci rekonstrukce, která začala předáním staveniště 19. září 2022, dojde především ke změně dispozice. Po dokončení všech stavebních prací se sem přesunou pracoviště osobních dokladů, řidičských průkazů, registr vozidel, oddělení přestupků, odbor dopravy, odbor školství, kultury, sportu a cestovního ruchu, interní audit a živnostenský úřad. V přízemí lidé najdou podatelnu a informační služby.

Zásadní je také to, že se zde vymění zdroj vytápění, rozvody sítí, vzduchotechnika a celá budova bude napojena na optickou síť. Budova bude šetrná k životnímu prostředí, protože se zde vymění okna, dveře, střecha, zateplí se plášť budovy, budou zde fotovoltaické panely, které dokážou vyprodukovat až 32 MV/h elektrické energie ročně, a počítá se zde také s výše zmíněným systémem hospodaření s dešťovou vodou.

Město Česká Lípa intenzivně pracuje na zprovoznění budovy bývalé České pojišťovny pro potřeby městského úřadu.
Radnice tlačí práce na zprovoznění budovy bývalé pojišťovny, vznikne tam úřad

„Díky těmto opatřením se náklady na energie sníží o zhruba 60 % oproti současnosti. Kromě rekonstrukce samotné budovy se počítá také s úpravou prostoru před vstupem do nové úřadovny, kde bude fontána a prostor pro odpočinek s lavičkami,“ zmínila už dříve mluvčí radnice.

Svou okresní pobočku nechala Česká pojišťovna postavit v centru České Lípy na počátku 90. let, když využila prostoru po vybouraných domech. Největší tuzemská pojišťovna zde měla své přepážky několik let, pak prostory v domě pronajímala.