Nový vlastník budovy už provedl další drobné venkovní opravy, aby objekt neohrožoval kolemjdoucí. Stěžejní rekonstrukci chce zahájit po zimě. „Počítáme s tím, že bychom mohli mít veškerá povolení do konce roku,“ říká Martin Hruška ze společnosti Palmer CZ. Ta mimo jiné provozuje úspěšné pekařství v nedaleké České Kamenici, další otevře v Děčíně.

„Konceptu se chceme držet i v Novém Boru. V části budovy v přízemí chceme mít cukrářství a pekařství, druhou plánujeme pronajmout na lepší pivnici. Rádi bychom otevřeli terasu po vzoru italských restaurací, ale to bude záležet na jednání s památkáři. Patro bychom chtěli přestavět na byty,“ upřesňuje Martin Hruška s tím, že pekařství by chtěli otevřít už příští rok v létě.

RADNICE PLÁNY VÍTÁ

Nový vlastník už s plány seznámil vedení města. „Každý takový záměr jen vítáme. Obzvlášť v tomto případě, kdy jsme několik let usilovali u předchozích vlastníků o opravu objektu, který hyzdí historický střed města,“ podotýká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Některé části budovy už několikrát ohrozily kolemjdoucí, když se při silném větru uvolnily. „Jednak ze střechy létala krytina a opadávala omítka, jednak v pořádku nejsou ani velké poutače s názvem restaurace,“ připomíná Dvořák.

V Novém Boru nejde o jediný takový objekt. Problémový je také dům na opačném konci ulice naproti sokolovně. Ten patří společnosti Anna Bohemia Art. Část domu se předloni v zimě zřítila do ulice.

Na příkaz statika ji majitel zboural do prvního patra, od té doby žádné další práce neprovedl. „Nemáme žádné možnosti, jak ho přinutit dům zbourat. Nabízí nám budovu k odprodeji za tři miliony korun, což je pro nás absolutně nepřijatelné,“ doplňuje Jaromír Dvořák.

Úspěšnější bylo město u ruiny v Nemocniční ulici, v níž v minulosti zemřeli tři bezdomovci. Město loni dům odkoupilo za cenu 880 tisíc korun od soukromého majitele. „Protože jde o frekventovanou lokalitu v blízkosti rodinných domů a internátu sklářské školy, využili jsme toho, že se s majitelem dá jednat,“ vysvětluje novoborský starosta.

Nejdříve vlastník za budovu požadoval téměř 970 tisíc korun, po jednání se podařilo cenu snížit přibližně o 90 tisíc korun. „Je to cena za to, aby v objektu už nikdo nezemřel a my město vyčistili od dalšího brownfieldu,“ připomíná Dvořák.

Koncem září nechá město objekt v Nemocniční ulici zbourat za zhruba 1,1 milionu korun, prostor následně zkultivuje a začne připravovat plánovanou výstavbu bytového domu. Reaguje tím na převis žádostí o městské byty. Počítá se s byty o velikosti 2+1 nebo 1+1, o které je mezi žadateli největší zájem.