Jak zatočit s byznysem s chudobou? To bylo hlavní téma úterního setkání českolipské starostky Romany Žatecké a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, která do České Lípy přijela na plánovanou návštěvu.

Nejen v České Lípě se v posledních letech rozmohl trend, kdy vlastníci nemovitostí pronajímají své byty sociálně slabým, kterým platí stát štědré příspěvky na bydlení. Mnohdy tak vznikají doslova „ghetta" v místech, kde soukromý vlastník skoupil více nemovitostí a nakládá s nimi tímto způsobem. Příkladem může být Jiráskova ulice v České Lípě, ze které se dle slov starostky Žatecké stala jakási ubytovna. Ministryně Marksová se byla o problému přesvědčit přímo na místě.

„Nemáme problém s opravdovými ubytovnami. Na území České Lípy jsou čtyři, které jsou řádně provozované a které fungují v běžném režimu," říká Romana Žatecká.

K tomu Michaela Marksová dodala, že se jejímu ministerstvu již v minulosti podařilo nastavit parametry pro oficiální ubytovny: „Nastavili jsme hygienické standardy tak, že v tuto chvíli platíme tu dávku jen tam, kde je vše v pořádku. To samé jsme chtěli aplikovat i na byty, ale zjistili jsme, že hygienické standardy na byty byly v roce 2006 zrušeny. To je však věc, která patří pod ministerstvo zdravotnictví."

Nemají na kauci

Před několika týdny přibylo do seznamu českolipských nemovitostí, kde je takzvaný „byznys s chudobou" provozován, několik bytových jednotek v ulici Roháče z Dubé. Tam vlastník byty rovněž pronajímá lidem, kteří nemají na běžném trhu šanci přijít k důstojnému bydlení. To se nelíbí hlavně vlastníkům okolních nemovitostí. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je to zejména kvůli tomu, že tito sociálně vyloučení občané nejsou schopni složit kauci ve výši až šestinásobku nájmu. Tato možnost je pro nájemce ustanovena v občanském zákoníku.

Ministryně Marksová bude po vládě požadovat několik opatření, které by měly situaci změnit. Kromě zmíněné zdravotní nezávadnosti bydlení se jedná o možnou spolupráci s Energetickým regulačním úřadem, který by vytvořil jednotnou mapu skutečného aktuálního nájemného v dané lokalitě, a to včetně nákladů na energie.

Nové regulace?

Ministryně Marksová by také ráda dosáhla toho, aby společenství vlastníků bytových jednotek mohlo hlasovat o přijetí nového člena.

„Tady se od devadesátých let strašně rozpouštěla role státu a rušily se regulace. Říkalo se 'to tady dělali komunisti, teď už regulovat nechceme'. Ale nám se to teď vrací jako bumerang a zjišťujeme, že ty regulace potřebujeme. Mají to tak i ve vyspělých státech, jako jsou USA a Kanada," říká Marksová.

Zjednodušeně to tedy znamená, že pokud návrh projde, bude jím oslabeno právo vlastníka na svobodné nakládání s vlastním majetkem. Například se může stát, že nebude moci jednotku v bytovém domě prodat, pokud mu k tomu ostatní vlastníci nedají souhlas.

Senioři napekli

Svou návštěvu v České Lípě ministryně zakončila v Domě s pečovatelskou službou na sídlišti Lada. Stalo se tak za doprovodu starostky Žatecké a dalších představitelů města.

Podle vedoucí domova Heleny Holanové se obyvatelé na státní návštěvu velice těšili. Přítomným hostům rozdali klienti domova ručně dělaná glycerinová mýdla a připravili si ukázku svého pekařského umu.

V rámci své cesty do České Lípy navštívila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v doprovodu starostky Romany Žatecké několik domů v ulicích Jiráskova a Roháče z Dubé. Zavítala také do Domu s pečovatelskou službou na sídlišti Lada.