Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část Šenovských se dočká nové kanalizace

Kamenický Šenov – Přísné evropské normy si vyžádaly výstavbu kanalizace v Kamenickém Šenově. Tu zahájí Severočeská vodárenská společnost, která je investorem stavby za sedmdesát milionů korun, na apríla a skončí v květnu příštího roku.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Sestavit potrubí si vyzkoušel i Milan Hruša, technický ředitel SČVaK a starosta Kamenického Šenova Jaroslav Andrysík.Foto: Deník/Petr Šimr

Doposud jsou splaškové vody sváděny nevyhovujícím systémem do Šenovského potoka, který městem protéká. V létě je v něm ale nedostatek vody, která vinou špatné kanalizace silně zapáchá. „Nová kanalizace tak výrazně pomůže k vyčištění potoka, což je velký posun v ochraně životního prostředí,“ předeslal starosta Kamenického Šenova Jaroslav Andrysík.

Současně s novou kanalizací proběhne i v některých ulicích oprava stávajícího vodovodního potrubí. Vzhledem k tomu, že práce budou vesměs probíhat v husté zástavbě města s úzkými uličkami, budou se muset místní obyvatelé připravit na časté dopravní uzavírky po celou dobu rekonstrukce.

„Ovlivní to život nás všech a budeme muset prokázat velkou trpělivost,“ mínil Jaroslav Andrysík. Komplikace očekávají i samotní stavbaři. Ve městě jsou již položeny všechny podzemní sítě, včetně plynového potrubí.

„Průzkumy podloží také odhalily zhoršené geologické podmínky, místy dokonce vystupují čedičové varhany,“ doplnil za zhotovitele projektový manažer Syner Michal Maděra. Podle něj se s potížemi počítá již v projektu a odpovídá jim i doba realizace, která zohledňuje i dopravní uzavírky.

Město pomůže

Během čtrnácti měsíců stavbaři položí 6,3 kilometru kameninového potrubí, které svede splaškové vody na čističku v nedaleké České Kamenici. Stávající staré stoky zůstanou v provozu jako dešťové a budou ústit i nadále do Šenovského potoka. „Na novou kanalizaci se napojí zhruba dvě stě sedmdesát budov a následně na čistírnu odpadních vod až 1 350 lidí,“ upřesnil předseda představenstva SVS Petr Skokan.

Šenovským se zajištěním projektové dokumentace a územních souhlasů přípojek pro vlastníky domů pomůže zdejší radnice, která vše úředně zajistí. Díky tomu místní ušetří.

Peníze nejsou

„Lidé z opačného břehu Šenovského potoka si ale budou muset na novou kanalizaci ještě počkat. Na další investici za zhruba dvacet pět milionů korun SVS zatím nemá. Jinak na tom není ani město, budeme rádi, když po stavbě opravíme alespoň komunikace,“ dodal Jaroslav Andrysík.

Na akci v Kamenickém Šenově požádala SVS o dotace na ministerstvu zemědělství i na Libereckém kraji. Mohly by pokrýt až 65 procent nákladů na dostavbu kanalizace a na opravu vodovodu.

Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Kamenickém Šenově patřila původně do projektu Čistá Ploučnice. Týkal se Českolipska, kudy řeka prochází. Projekt se ale rozdělil na dílčí akce. Před rokem začala dostavba kanalizace v Mimoni, od loňského září se modernizují čistírny odpadních vod v Zákupech, v Doksech, Jablonném v P. a v Novém Boru.

Autor: Radmila Pokorná

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení