„Většina pedagogických pracovníků školy se rozhodla připojit k jednodenní stávce a s malým počtem nestávkujících není možné zajistit provoz školy a školní družiny, byť omezený. Byla jsem nucena rozhodnout o uzavření školy v den stávky,“ uvedla ředitelka novoborské ZŠ U Lesa Ivana Kolčová. „Školní jídelna zůstane v provozu,“ dodala. Rodičům je informace už od pondělí k dispozici na webových stránkách školy, včera si děti zapsaly i sdělení pro rodiče do svých žákovských knížek a zápisníků.

Naopak ZŠ Náměstí Míru v Novém Boru plánuje řádnou výuku. „Symbolicky protest podpoří několik kolegů, učit ale budeme,“ potvrdil ředitel Jakub Ujka. Podle mluvčí českolipské radnice Kristýny Kňákal Brožové se ostatní základní školy v České Lípě včetně praktické školy v Moskevské ulici, Domu dětí a mládeže Libertin a základní umělecké školy do stávky nezapojí vůbec nebo jen s omezeným počtem učitelů a výuka bude probíhat normálně. ZŠ Jižní a DDM Libertin v České Lípě se připojí pouze formálně, a to vyvěšením prohlášení. „Rodiče žáků byli o situaci na jednotlivých školách informováni,“ ujistila mluvčí města.

František Manlig a Martin Klesal (zleva) při testování dronu s padákem.
FOTO: Padající dron může i zabít. Studenti z Liberce pro něj vyrobili padák

Ředitelé škol se z velké části shodují, že akce je vyhlášená a řešená velice narychlo. Odborový svaz pracovníků ve školství vyhlásil na dnešek stávku kvůli tomu, že platy ve školách neporostou tak, jak bylo slíbeno. Navíc jde o procentuální rozdělení do tarifní a nadtarifní složky. „Problémem je výše platů, připojujeme se ke stávce. Všichni pedagogové jsou zapojeni, žáci zůstávají doma, škola je zavřená,“ sdělila ředitelka ZŠ v Dubé Jindřiška Skalická.

I na českolipském gymnáziu se část pedagogů stávky zúčastní a nebude dnes učit. Škola zajistí výuku v omezeném rozsahu ve všech třídách. „O úpravách rozvrhu jsme informovali prostřednictvím školního komunikačního systému,“ řekla ředitelka gymnázia Helena Paszeková. Ze své zkušenosti ví, že učitelé obecně příliš spokojení nejsou, ovšem stávka v tomto termínu a takto odůvodněná některé z nich také nepřesvědčila.

Podle ní se situace ještě bude vyvíjet v příštím roce, kdy bude zavedena reforma financování regionálního školství. „V tomto směru panuje mnoho nejasností, školám chybějí informace. A až tato změna nastane, bude pravděpodobně zřejmější, zda vláda a ministerstvo bude skutečně navyšovat platy pracovníků ve školství tak, jak slibuje,“ dodala Paszeková.

Okresní soud v České Lípě.
Soud v České Lípě zkoumá okolnosti závažné dopravní nehody u Cvikova

Učitelé se zlobí, že několikaletá hra se státem o tarify jen mate veřejnost a je falešná, protože nejprve politici pouští do éteru velké sliby a proklamace, ty ale neplní a realita na výplatních páskách je jiná. Podle ředitele ZŠ Jižní v České Lípě Jana Policera je většinový názor takový, že by se nejprve měly tarifní platy dostat na důstojnou úroveň. „Procenta a průměry jsou zavádějící. Důležitá jsou absolutní čísla,“ zmínil Policer, který je ale přesvědčen, že svolání tak závažné celostátní akce potřebovalo delší přípravu.

Ne všichni ředitelé s protestem souhlasí. „Já stávku nepodpořím,“ prohlásil nedávno jmenovaný ředitel sklářské průmyslovky v Novém Boru Jiří Janás. Je názoru, že 10% v lednu 2019 a nyní avizovaných 8% je solidní zvyšovaní platů ve školství.

Poctu hejtmana v roce 2019 obdrželo osm osobností, jedna z cen byla udělena in memoriam.
Brychtová, Rudiš či Pechová. Poctu hejtmana letos obdrželo osm osobností