Na „krásnou“ dobu mimo jiné ve čtvrtek zavzpomínali političtí vězni a členové Svazu bojovníků za svobodu při příležitosti setkání s libereckým hejtmanem. „Mou sestru chtěli vyhodit z práce v Jablonexu jen proto, že bratranec utekl na západ. A to se psal rok 1984. Přitom sestře bylo v roce 1948, kdy došlo k převratu, jen půl roku,“ řekl František Radkovič z pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu v Jablonci nad Nisou.

I na zavřené hranice měl vzpomínku. Právě na nich skončil rozstřílený jeho známý. Přežil, ale vězení za to, že chtěl žít jinde než za ostnatým drátem, ho neminulo.

„Je to pohrdání a urážka nás, politických vězňů. A nejen nás, ale i ostatních lidí České republiky. KSČM je stranou, která měla být při vzniku republiky zrušena a postavena mimo zákon. Bohužel, kvůli tehdejšímu vedení státu se tak nestalo. Výsledkem je současné myšlení většiny členů komunistické strany. Komunista prostě zůstane komunistou, na tom se nic nezmění,“ vyjádřil se předseda liberecké pobočky Konfederace politických vězňů Jaroslav Hofman.

On sám strávil za mřížemi několik let. Patřil mezi 205 tisíc politických vězňů, kteří mezi lety 1948 až 1989 skončili v komunistických kriminálech. „A netrpěli jen oni, ale celé jejich rodiny, včetně dětí,“ dodal Lubomír Vejražka. Publicista, který se osudům „muklů“ čili mužů určených k likvidaci dlouhodobě věnuje.

Podle předsedkyně krajské pobočky KSČM v Liberci Dany Lysákové šlo přitom „jen“ o vtip. Z Facebooku ho komunisté nicméně stáhli poté, co se stali terčem kritiky. „Snesla se na nás obrovská spousta vulgarit a to nemáme zapotřebí. Zarazilo mě, že se ani tak neřešilo, co bylo obsahem, jako kdo ho použil,“ dodala Lysáková.

V tom se s ní spisovatel paradoxně shoduje. „Bral bych text jako vtip, kdyby ho vyřkl někdo, kdo má jasno o totalitě komunistického režimu. Pokud text vyvěsí na Facebook komunista, zlehčuje tím utrpení všech, kteří byli komunistickou totalitou zasaženi,“ prohlásil Vejražka.

„Tento 'pivní' kec považuji, stejně jako zmatečné prohlášení šéfa KSČM o tom, že v srpnu 1968 byla většina invazních armád ukrajinských, za doklad toho, že komunisté jsou nepoučitelní a že minulost se má stále pravdivě připomínat. Podobné řeči se totiž zarývají do podvědomí lidí a podsouvají nám, že za neomezené vlády KSČ to až tak zlé nebylo,“ dodal publicista.

KRITIKA Z HEJTMANSTVÍ

Za nepřijatelné označil oslavování nesvobody i hejtman Martin Půta. „Podobné výroky, byť byly později relativizovány, jsou pro mě důkazem, že KSČM má dvě tváře. Jednu, kterou tak ráda ukazuje veřejnosti, a druhou, kde mluví sami mezi sebou. A nedělám si žádné iluze, že tam došlo k nějaké velké změně v názorech,“ uvedl hejtman.

Stejně kriticky se vyjádřil i k nedávnému výroku předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o tom, že za invazi v roce 1968 může vlastně nikoliv sovětské politbyro, ale Ukrajina. „Pan předseda Filip tady jen ukazuje, že dlouhodobě pracuje ve prospěch jiné země, než je Česká republika. Za mě je potřeba zmínit, že invaze do Československa byla především dohodou komunistů různých národností, včetně těch našich, kteří zvacím dopisem vytvořili zdání legitimity příchodu armád,“ dodal hejtman.