František Kuric předeslal, že by se toto téma mělo jednou provždy uzavřít. Zároveň ale navrhl odvolání Jana Tichého z redakční rady Novoborského měsíčníku a přesunutí pomníku devíti Němců zastřelených v červnu 1945 do hrobky Hantychů. „Ať to není u rumburských hrdinů,“ řekl.

Jeho názor podpořil Luboš Kalous: „Z nově předložených dokumentů plyne, že Němci byli členy NSDAP. Byl bych rád, aby se zastupitelstvo vyjádřilo k působení Jana Tichého a Jitky Stowasserové,“ pronesl.

Naopak Jaromír Dvořák připomněl, že divoký odsun Němců dnes popisují i učebnice dějepisu. „Město má své současné problémy. Konal se seminář, vydáme sborník příspěvků, tím by měla být věc uzavřená.“

„Chtěl bych všechny poprosit o díl velkorysosti, jinak se z toho nevybabráme,“ žádal Jan Vojta.

Otakar Válek se ohradil proti tvrzení Františka Kurice o jednání redakční rady. „Jsem jejím členem a redakční rada striktně dodržuje pokyn nezabývat se událostmi z roku 1945. Tady se někdo chce pomstít Janu Tichému a nemůže nic jiného než jej vyhodit z redakční rady. To je nedůstojné,“ konstatoval Otakar Válek.

„Toto nemá řešení. Nechť si to každý uzavře sám sobě. Soustřeďme se na budoucí práci a na problémy, které potřebujeme vyřešit,“ vyzval Michal Vlasák.
Místostarosta Stanislav Valdman upozornil, že přemístění památníku není jednoduchá věc. „Pokud bude snaha odstranit pomník, bude to právně nesmírně složitá záležitost. Hrobové místo má pronajatá soukromá osoba, která si tam může umístit, co chce. Jedna možnost je tedy dohoda, druhá zrušení Lesního hřbitova,“ řekl.

Zaznělo (také) na zastupitelstvu:

Starosta Jindřich Mareš sdělil, že se zúčastnil oslav šedesáti let založení Čínské lidově demokratické republiky. „Čínští podnikatelé projevili zájem o naše umělecké sklo, proto prosím, abychom příští rok nevyvěšovali tibetskou vlajku,“ požádal starosta.
Milan Přívratský nesouhlasí: „Jsem proti kontaktům s lidově demokratickou Čínou.“ A pokračoval: „V části semináře zaznělo, že přes ruské a ukrajinské velvyslanectví si pan Uxa prosadí odstranění pomníku. Teď do toho ta Čína…“
Toto téma uzavřel František Kuric: „Číňani padnou na zadek, protože my tu vyvěsíme tibetskou vlajku a nebudeme se s nimi stýkat.“

ČTĚTE TAKÉ:

Zůstane pomník na hřbitově?

VIDEO: Uksa: Pomník 17. listopadu už stát nebude

Poprava osmi Němců je i po šedesáti letech stále živá