Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čedič z Tlustce potřebují

Českolipsko – Proti obnovení těžby čediče na Tlustci nic nenamítá Liberecký kraj. Jeho jedinou podmínkou je vyřešení střetů zájmů mezi těžební společností, ochránci a vlastníky těžbou poškozených domů.

9.2.2010 4
SDÍLEJ:

V lomu na Tlustci je velká zásoba kvalitního stavebního kamene pro výstavbu železnic a silnic.Foto: Deník/Petr Šimr

„Nechceme nijak bránit aktivitám těžařské společnosti, s jejíž plánovanou činností souvisí i vznik nových pracovních příležitostí v regionu. Za předpokladu, že se vyřeší střet zájmů s ochranou životního prostředí, rádi bychom ložisko na Tlustci od příštího roku využívali,“ předeslal náměstek hejtmana pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek.

Zahájení těžby je i součástí schváleného dokumentu Regionální surovinové politiky z roku 2003. Nyní se připravuje jeho aktualizace, o níž by měli krajští zastupitelé rozhodnout v polovině letošního roku. A ani současná pracovní verze připravovaného dokumentu nijak neodmítá těžbu čediče na Tlustci. Důvodem je jak jeho vysoká kvalita, tak i to, že lom představuje významnou rezervu zásob stavebního kamene v kraji.

Lomy mají omezenou kapacitu

„Současná ložiska, jako je například Maršovický vrch, mají omezenou kapacitu. Jako plnohodnotnou náhradou za postupné ukončování těžby v jiných lokalitách doporučujeme právě Tlustec,“ doplnil Jaroslav Podzimek. Ten dále dodal, že zdejší zásoby kamene by měly zajistit dostatek stavební suroviny, která je nutná pro výstavbu železničních koridorů a silnic.

Podle slov Jaroslava Podzimka je jednou z výhod, která mluví ve prospěch obnovení těžby, přítomnost železniční vlečky a napojení na železniční síť v bezprostřední blízkosti ložiska.

„Těžařská společnost avizuje, že bude v maximální možné míře využívat právě železniční dopravu. Tím se podstatným způsobem oproti minulosti sníží počet projíždějících nákladních aut a tím i prašnost,“ vysvětlil Jaroslav Podzimek. Liberecký kraj na druhou stranu nedoporučuje rozšíření lomu a podmínkou je rovněž následná rekultivace, a to i po činnosti předchozích těžařů.

Řeší revitalizaci za stovky milionů

„V otázce obnovení těžby ale bude mít konečné slovo ministerstvo životního prostředí, které bude samozřejmě přihlížet i k názorům ostatních stran,“ dodal Jaroslav Podzimek. Ruku pro již zvedl starosta přilehlého Brniště František Jandera. Podle něj se nikdo z předcházejících těžařů nikdy nezabýval otázkou rekultivace lomu.

„Ta by stála stovky milionů, a ty obec, potažmo Liberecký kraj a ani stát nemá. A právě revitalizaci nová těžařská společnost řeší,“ konstatoval František Jandera.

Oproti tomu sousední Jablonné v Podještědí ve svých připomínkách ke studii o vlivu těžby na životní prostředí argumentuje mimo jiné psychickou újmou obyvatel, kteří si těžařské práce nepřejí. Zdejší zastupitelé v minulosti již třikrát zaujali negativní stanovisko k těžbě. Vzhledem k tomu se Jablonští přiklánějí k návrhu, povolit těžbu pouze na omezenou dobu, a to nejdéle pět let. Tak by se podle nich mohly lépe posoudit dopady těžby na životní prostředí.

Zcela proti jsou ekologové a občanská sdružení na Českolipsku. Ti od počátku devadesátých let protestovali nejen kvůli zastavení těžby, ale také usilovali o to, aby již nikdynebyla obnovena.

„Pokud k tomu dojde, bude to pro Tlustec smrtelná rána,“ komentoval před časem Miloslav Lomič z Hnutí Duha. Jejich výhrady se dají shrnout do pěti základních bodů: poškození ekosystému a druhové pestrosti, ohrožení chráněných druhů a živočichů, poškození krajinného rázu, zhoršení životního prostředí pro člověka a škody na majetku, nevyřešené střety zájmů z minulosti.

Autor: Radmila Pokorná

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení