Desítky kamionů a osobních aut budou možná zanedlouho projíždět po úzké silnici na sídlišti v Nových Zákupech. Kvůli rekonstrukci dvou mostků v blízkosti lokality totiž silničáři okolo bytovek naplánovali objížďkovou trasu a dopravní inspektorát v České Lípě s ní souhlasí. Tvrdě proti jsou ale představitelé radnice v Zákupech a snaží se silničáře přesvědčit, aby automobily vedli jinudy a nebo aby postavili vedle opravovaného mostu nový pontonový, po kterém by vozy mohly projíždět.

Projížděli by kolem domova důchodců

„Silnice vede přímo pod okny některých obyvatel, a navíc se také vine těsně okolo domova důchodců. Nedokážu si představit, že by jim kolem jejich bytu měla projíždět stovka kamionů za den. Absolutně proto nesouhlasíme s tím, aby objížďka vedla přes sídliště v Nových Zákupech,“ řekl starosta Zákup Radek Lípa.

K několika bytovkám, ve kterých bydlí dohromady okolo šesti set lidí, vede úzká silnice s hladkým asfaltem bez děr. V některých úsecích komunikace se ale stěží vejdou dvě osobní auta vedle sebe.

Na sídlišti mají dvě velké firmy

Na sídlišti kromě bytových domů stojí také Domov důchodců a Dům s pečovatelskou službou. Příjezdová komunikace k němu a také silničky v areálu domova prošly rekonstrukcí na podzim loňského roku. Na samotném okraji sídliště mají pobočku dvě velké firmy, IAC a Ladeo, do kterých míří několik desítek plně naložených kamionů denně. Do společností zatím jezdí po silnici, která leží pod sídlištěm. Pokud ale silničáři nezmění své stanovisko, budou lidem z Nových Zákup projíždět přetížené kamiony jen pár metrů od bytu.

„Našim klientům rozhodně hluk od kamionů na klidu nepřidá. Vést objížďku tudy je naprostý nesmysl, příjezdová silnice není na takovou zátěž uzpůsobená,“ podotkl Jaroslav Misík, ředitel Domova důchodců a Domu s pečovatelskou službou v Nových Zákupech.

Základním argumentem představitelů města proti objízdné trase je kromě bezpečnosti lidí na sídlišti to, že příjezdové komunikace k němu jsou jen několik let staré a obrovskou zátěž stovek aut denně by navíc nevydržely. Místní je opravili před čtyřmi lety, náklady se vyšplhaly k dvaceti milionům korun.

Slíbili jim zametací vůz

„Silničáři nám dokonce nabídli, že na komunikaci navezou novou vrstvu asfaltu, aby vydržela nápor kamionů. Také mluvili o tom, že by na sídliště posílali několikrát do týdne zametací vůz, který by odstraňoval přebytečný prach z vozů. Ale i přes tyto sliby jsme proti,“ upřesnil Radek Lípa.

Poté, co starosta nemilou novinu oznámil lidem z Nových Zákup, místní navrhovali, aby zdejší firmy přispívaly určitou částkou na opravu komunikace.

Naprostá většina kamionů by totiž jezdila přes sídliště právě do IAC a Ladea. Tento návrh ale starosta Lípa odmítl s tím, že nechce v době přetrvávající ekonomické krize klást na firmy ještě větší finanční nároky.

Chtějí pontonový most

„Další objízdné trasy by mohly vést ještě přes Velenice nebo Svitavu. Jenže ve Velenicích by se do jedné ze zatáček kamion nevešel a ve Svitavě jim zase překáží skála v silnici. Cesta přes Nové Zákupy je tak zřejmě jediná možná. Proto pravděpodobně dopravní inspektorát s objížďkou souhlasil,“ vysvětlil Lípa s tím, že vedení města vidí jako nejideálnější řešení stavbu pontonového mostu.

„Jenže stavbou náhradního mostu by se silničářům oprava prodražila, a proto nejsou z této varianty řešení příliš nadšení,“ doplnil Lípa.