„České cigarety jsou dnes dražší než ty rakouské a jen o málo levnější ve srovnání s Německem. Česká republika se tak z tranzitní země stala zemí cílovou pro padělané a pašované cigarety,“ upozorňuje Lukáš Horák, výkonný ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky.

Padělané cigarety se v České republice nejčastěji objevují podél hranic s Německem. Nejvyšší výskyt momentálně hlásí Chomutov, kde je padělkem téměř každá desátá cigareta. Česká Lípa se sedmi procenty a Liberec s pěti procenty jsou městy s druhým a třetím nejvyšším výskytem padělků. Přepočteno na kusy cigaret to technicky vychází, jako by jedna a půl cigarety z každé krabičky spotřebované v České Lípě byly padělány. Naopak v Jablonci výzkum žádné padělané cigarety neobjevil.

„Celní správě se ilegální dílny daří likvidovat. Pravidelně v této oblasti zaznamenává významné úspěchy a páchání kriminální činnosti nemá dlouhé trvání. Jednotlivá vysoká procenta v daném čase a v konkrétním městě tak můžou být způsobena tím, že zde právě v době sběru vzorků pro výzkum byla aktivní konkrétní zločinecká skupina,“ upozorňuje Horák. „Obecně vyšší výskyt padělků podél hranic s Německem je ovšem v dlouhodobých datech patrný,“ dodává Horák.

Secesní Unionka v centru České Lípy.
Muž v noci šplhal po lešení na budově kavárny Union. Údajně ho zajímala fasáda

Napříč Českou republiku dosahuje podíl padělaných cigaret necelých dvou procent. Kvůli padělaným cigaretám tak letos státní rozpočet přijde o 1,25 miliardy korun na spotřební dani a na dani z přidané hodnoty. Celkem se v Česku letos spotřebuje necelých čtvrt miliardy kusů padělaných cigaret.

Zatímco podíl padělaných cigaret na celkové spotřebě v Česku zůstává poměrně stabilní, mění se geografické rozložení jejich spotřeby. Zatímco v minulosti se padělané cigarety vedle Ústeckého a Libereckého či Karlovarského kraje vyskytovaly i v Moravskoslezském kraji, aktuální výzkumy prázdných do košů odhozených krabiček ukazují, že na Ostravsku spadl výskyt padělků na nulu či na naprosté minimum. O to víc se zde ovšem prosazují cigarety v Polska. Už každá třetí cigareta spotřebovaná v Moravskoslezském kraji byla zakoupena v Polsku.

V celém Česku tvoří cigarety zakoupené v Polsku devět procent z celkové spotřeby. Pokud by tyto cigarety byly zakoupené v Česku, a tím pádem z nich Češi odvedli spotřební daň a DPH do českého rozpočtu, ne do polského, vybral by stát na těchto daních o osm miliard korun víc.

Výzkum prázdných odhozených krabiček cigaret

Výzkum prázdných odhozených krabiček cigaret probíhá v evropských zemích, včetně České republiky, kontinuálně již řadu let podle jednotné metodologie. Ve vybraných lokalitách napříč celou Českou republikou se zkontroluje obsah odpadkových košů, přičemž z každého koše se pro analýzu vybere nejvýše právě jedna krabička cigaret. Do analýzy takto vstupuje přes 10 000 krabiček. Ze vzorku je pak možno zjistit, kolik je padělaných krabiček a kolik dovezených z jiných zemí.

Padělané cigarety v českých městech.Padělané cigarety v českých městech.Zdroj: České sdružení pro značkové výrobky