Jak dlouho se čeká na nové koleno a za jak dlouho přestanete trpět urputnými bolestmi kyčle? Kdy se na vás dostane s křečovými žilami?

Odpovědi na tyto otázky dává nová ministerská vyhláška. Ta totiž ukládá zveřejňovat informace o plánovaných operacích na webových stránkách. Ačkoliv se jedná o nemocnice fakultní a nařízení se ne týká nemocnic krajských či městských, nezůstávají pozadu ani ty. Informovat své pacienty pokládají za důležité.

V Liberci měsíce, v České Lípě rok

„Fakultním nemocnicím to nařizuje vyhláška, my jsme se k nim dobrovolně přidali,“ řekl na úvod lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci Jan Mečl.

Na webových stránkách nemocnice www.nemlib.cz. se tak můžete dočíst informace jak dlouho si počkáte například na výměnu kolenního, kyčelního kloubu či ramenního kloubu. V liberecké nemocnice jsou to zhruba tři měsíce, zato v sousední jablonecké tři čtvrtě roku. Českolipští pacienti musejí čekat ještě déle, rok až dva.

„Ta doba je zejména pro staré babičky, které bydlí někde v pátém poschodí naprosto neúnosná. Ti pacienti trpí opravdu úpornými bolestmi. Současný stav by se měl rozhodně změnit,“ komentuje situaci mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. „Řešit by to mělo příslušné ministerstvo například vyhláškou,“ dodává.

Černý Petr je zatím na pojišťovnách. Ty vydají pouze určitý balíček peněz, které se mohou během roku vyčerpat. A nemocnice musí pečlivě zvažovat počet zákroků.

Jak ale zmiňuje lékařský ředitel liberecké nemocnice Jan Mečl, platby pojišťoven jsou jen jedním z činitelů, které prodlužují či zkracují dobu, kdy pacienti musejí na plánované operaci počkat.

Ve hře je také kvalita nemocnice a s tím související zájem pacientů. To nejlépe ukazují plánované operace chronických bolestí páteře v liberecké nemocnici. „Zdejší neurochirurgie je špičkovým pracovištěm nejen u nás, ale i z pohledu zahraničí. Od toho se odvíjí i nápor pacientů,“ vysvětlil lékařský ředitel KNL Jan Mečl, proč se třeba na operaci spondylolistézy čeká až dva roky.

„Vždy se snažíme o soulad kapacity, plateb a zájmu pacienta. Délka čekání je orientační. Přihlížíme v jednotlivých případech k situaci každého pacienta. Když trpí velkými chronickými bolestmi, kvůli kterým musí přestat chodit do práce, snažíme se vyjít vstříc a řešit jeho situaci jak nejdříve je to možné,“ dodal Mečl.

Prioritou jsou ale samozřejmě akutní operace, kdy je ohrožen život pacienta, hned za nimi se řadí zákroky u onkologických pacientů, kdy čas hraje zásadní roli. Vedení nemocnice ústy lékařského ředitele zároveň striktně popřelo, že by si lidé mohli za urychlení plánované operace připlácet v rámci nadstandardů. „To zákon rozhodně nepřipouští,“ zdůraznil.“

Na plánované operace na oddělení ústní a čelistní chirurgie se v krajské nemocnici čeká půl roku, přibližně stejnou dobu na urologii. Například pacienti s nezhoubným zvětšením prostaty se dostanou na operaci v KNL zhruba za pět měsíců. Na operaci krčních či nosních mandlí za čtyři měsíce.

O poznání dříve se k tomuto nepříjemnému výkonu dostanou pacienti na jablonecké ORL. „Na trhání mandlí se čeká přibližně čtyři až šest týdnů. To se ale týká zejména dětských pacientů. Čekací doba proto závisí na kapacitě pediatrického oddělení, kde jsou děti následně hospitalizovány. Chceme totiž, aby tam mohly být společně s rodiči a podle toho operace také plánujeme,“ upozornila mluvčí Nemocnice Jablonec Petra Hybnerová. I tady zveřejnili čekací doby na operace na svých oficiálních stránkách. Podle údajů, které se můžete dočíst na webových stránkách www.cekacidoby.cz, nejsou ale čekací doby ve zdejším kraji žádným extrémem. Například v nemocnicích v Ostravě či fakultní nemocnici v Olomouci se na kloubní náhrady čeká běžně dva roky. V Praze od dvou měsíců až do dvou let.