V mařenickém Domově pro osoby se zdravotním postižením si klientky příliš radosti neužijí. Aspoň malé rozptýlení jim má přinést canisterapie, tedy setkávání se psy pod odborným vedením.

Tuto malou kratochvíli plnou hřejivého tepla a psí lásky má ženám z Mařenic dopřát projekt „Plníme přání seniorům". Do veřejné sbírky pořádané firmou Sodexo může kdokoliv přispět libovolnou částkou, kterou Sodexo zdvojnásobí. Z potřebné částky 60 tisíc bylo ve středu v podvečer na kontě 45 748 korun.

„Jedna z klientek má velké problémy s kůží, které jí upoutávají po většinu roku na lůžko. Tato žena má zrovna velmi ráda společnost, bohužel většinu roku nemůže sedět ani ve vozíku a nelze vyjet s postelí z jejího pokoje," řekla Deníku vedoucí aktivit Ludmila Šajtarová s tím, že pro tuto ženu je canisterapie vítaným rozptýlením.

Je až neuvěřitelné, jak důležité mohou být pro někoho drobné radosti, které my považujeme za všední. Ženy žijící v Domově v Mařenicích by chtěly pravidelné lekce setkávání se s pejsky pod odborným vedením.„Velmi se na ni těší a dokonce jí dává přednost před nákupem potravin na svačinu, protože na oboje peníze nemá. Kromě velkého pozitivního vlivu na psychiku má u této ženy pes význam i pro uvolnění stažených svalů rukou, v kterých je velmi malá hybnost," tvrdí Šajtarová.

Podle ní většina žen z Domova v Mařenicích vůbec nepoznala rodinu. „Proto i těžko navazují přátelské či rodinné vztahy. Canisterapie jim může poskytnout chvíle radosti a dopřát doteky, po kterých tolik touží," vysvětluje Ludmila Šajtarová.

Vítaná transformace

Smutný fakt, že některé klientky upoutané na lůžko nemohou kvůli bariérám opustit pokoj, má změnit plánovaná transformace ústavu. Díky ní budovu z roku 1850, která stojí za obcí uprostřed lesů, do konce roku 2015 opustí. Nové adresy najdou ve dvou domcích v Novém Boru a jednom ve Cvikově.

„Většina klientek se na stěhování těší, především pak na soukromí, kterého tam budou mít víc něž tady," řekla Deníku Eva Vildnerová, metodik kvality z Domova. Menší obavy snad mají jen starší ženy; ty si prý jen těžko umějí představit, co je čeká.

Podle Vildnerové se klientkám zcela změní život, především budou mít možnost smysluplně trávit volný čas. „Tady jste v lese, není tu vůbec nic. Těšíme se na to, že klientky budou moci využívat veřejné služby, budou moci chodit do parku a vůbec trávit svůj čas jako jejich zdraví vrstevníci," dodala Vildnerová.

Plníme přáníPokud chcete přispět na canisterapie pro ženy z Mařenic, můžete tak učinit na: www.plnime-prani-seniorum.cz/cs/detail-prani/73-pejsci-pro-radost.
Vámi darovanou částku zdvojnásobí společnost Sodexo. Do požadované částky 60 tisíc korun zbývá vybrat něco málo přes 14 tisíc korun.