VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celá Cyklostezka Varhany bude zcela hotová do dvou let

Česká Lípa - Obce na Českolipsku uspěly se žádostí o dotaci na dokončení Cyklostezky Varhany. Trasa dlouhá téměř 17 kilometrů by tak měla být dokončena v roce 2012.

6.11.2010 2
SDÍLEJ:

Trasa dlouhá téměř 17 kilometrů by tak měla být dokončena v roce 2012.Foto: Deník

„Třetí a poslední etapa dlouhá 8,5 kilometru bude stát podle odhadů projektanta 45 milionů korun. Z regionálního operačního programu na ni obce dostanou devadesát procent, zbytek musí zajistit samy,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Cyklostezka Varhany vede po bývalé železniční trati z České Lípy do Kamenického Šenova. „Myšlenka využít těleso bývalé trati, a vybudovat tak ojedinělou cyklostezku, vznikla již před lety. V roce 2001 byl za tímto účelem založen i dobrovolný Svazek obcí Cyklostezka Varhany, jehož členy jsou města a obce ležící na trase,“ řekla k historii projektu starostka České Lípy Hana Moudrá, která je zároveň předsedkyní svazku obcí.

Stavba stezky je rozdělená do tří etap, první byla zahájena v říjnu 2007. V současné době jsou dokončené dvě kratší etapy z České Lípy přes Manušice, Horní Libchavu až do Volfartic v celkové délce 8,2 kilometru. Jejich výstavba přišla na 28 milionů korun a podpořil ji Státní fond dopravní infrastruktury.

Nyní zbývá dokončit poslední, nejdelší a také nejnákladnější úsek. Ten propojí stezku z Volfartic přes Nový Oldřichov až do Kamenického Šenova, kde vyústí v blízkosti Panské skály - Varhan.

Cyklostezka je projektovaná jako tři metry široká veřejně přístupná komunikace pro pěší a cyklisty s vyloučeným provozem automobilové dopravy. Na posledním úseku musí být obnoveno odvodnění a také jeden most, i proto se stavba ve srovnání s předchozími dvěma etapami prodraží. Povrch stezky bude asfaltobetonový a trasa bude osazena i nezbytným dopravním značením, lavičkami a odpadkovými koši. Stavební práce začnou v příštím roce a skončí o rok později.

V Libereckém kraji je v současné době na 2200 kilometrů cyklotras, z 99 procent ale využívají současné komunikace. Připravují se však i další velké projekty - třeba koridor Odra - Nisa, který má napojit české stezky na trasy v Německu a Polsku.

Pracuje se na cyklomagistrále Ploučnice nebo cyklostezce Greenways Jizera, která má vést od pramene Jizery až k jejímu soutoku s Labem. Na podporu rozvoje cyklotras zřídil loni Liberecký kraj samostatný grantový program. Před rokem z něj na podporu údržby a výstavby tras přidělil pět milionů korun, letos byla kvůli úspornému rozpočtu k dispozici jen pětina. O milion se podělily obce Tatobity a Radostná pod Kozákovem na Semilsku.

Autor: ČTK

6.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení