Myšlenka semilského úřadu práce o přiblížení vzdělávání těm, kteří žijí v hůře dostupných obcích, se ujala.
Projekt S Krakonošem u počítače se setkal s tak vysokým zájmem, že organizátoři hledají cesty, jak ve vzdělávání dospělých pokračovat. Sešli se proto v Novém Boru, aby zjistili možnosti dalšího financování vzdělávacích kurzů.
„Projekt je zaměřený na obyvatele malých obcí, které mají horší dopravní obslužnost, a tudíž se lidé nedostanou do velkých vzdělávacích center,“ objasnil základní myšlenku ředitel Úřadu práce v Semilech Jan Rychlík.
Když nešlo rychle zlepšit dopravní obslužnost, tvůrci projektu přinesli nové řešení: občané venkovských oblastí se mohou bezplatně vzdělávat přímo v místě jejich trvalého bydliště.
„Největší zájem byl o počítačové kurzy, ty absolvovalo padesát pět procent zúčastněných, hned za nimi byla výuka cizích jazyků, kterou si vybrala čtvrtina frekventantů,“ shrnula Lenka Švindlová z občanského sdružení Most ke vzdělání.
Během tří let prošlo 233 kurzy 2 697 lidí z Libereckého kraje.
Pro další vzdělávání se rozhodli lidé ve věku od 20 do 75 let, přičemž nejsilněji byla zastoupena věková skupina od 29 do 59 let.
Díky velkému zájmu veřejnosti se autoři projektu rozhodli nabídnout tento nápad i v dalších regionech prostřednictvím seminářů, z nichž poslední se uskutečnil v Novém Boru.
„Na seminářích hledáme cestu, jak ve vzdělávání pokračovat,“ zdůraznil Jan Rychlík. „Musíme se naučit vícezdrojovému financování, kdy se bude podílet obec, úřad práce, Liberecký kraj a evropské fondy.“
Jako dobrý příklad uvádí Jan Rychlík kurz práce s motorovou pilou. „Prošlo jím dvacet lidí a jedna třetina z nich našla práci jako dřevorubci ve Švédsku.“
Lidé si podle něj velmi dobře uvědomují potřebu celoživotního vzdělávání. „Přestože je nikdo do učení netlačil, naprostá většina těch, kdo začali, také kurzy dokončili,“ komentuje. V některých obcích dokonce lidé v kurzech pokračují a hradí si lektory sami.
Úspěch je také dílem starostů a starostek obcí.
Je to otázka peněz
Projekt by se mohl uplatnit i na Českolipsku. Vše je jenom otázka peněz. Dobrou zprávou podle Jana Rychlíka je to, že se objevují nové granty, z nichž by bylo možné vzdělávání financovat.
Nabídku zúčastnit se kurzů, které se zaměřují na celoživotní vzdělávání ve venkovských oblastech, dostali například obyvatelé Oken, Horní Police nebo Nového Oldřichova. A přihlášek se na obecních úřadech sešlo mnoho. „Manažerský tým projektu předpokládá, že se připravené kurzy začnou realizovat od ledna 2009, pokud bude vyhlášena výzva z Evropského sociálního fondu, ze kterého bude možné čerpat finanční prostředky,“ uvedla k projektu starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.