Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Tak zní slogan provázející ocenění udělovaná ve spolupráci s organizací ADRA a Severočeskými vodovody a kanalizacemi. Hned první oceněný ho beze zbytku naplnil.

Harmonikáře Otu Vejskala z Kamenického Šenova mohou lidé potkávat na různých trzích a dalších veřejných akcích. On ale měch svého nástroje rozeznívá nejraději mezi seniory na oddělení dlouhodobě nemocných, kterým milými písněmi zpříjemňuje pobyt. Svůj um mohl ukázat i během slavnostního večera. „Bylo mým snem si před takovým obecenstvem zahrát,“ vzkázal z pódia.

Seniorům pomáhá také Lenka Vítová z Hodkovic nad Mohelkou. Díky její neutuchající snaze jim klouby rozhodně nezatuhnou.  Paní Anna Machová v České Lípě vede Klub českých turistů, čímž propaguje turistiku mezi širokou veřejností. „Bez ostatních kolegů bych to nezvládla, to ocenění patří hlavně jim,“ řekla skromně během přebírání Křesadla. Myšlenka, že člověk samotný nedokáže tolik bez ostatních, se ostatně táhla celým večerem.

Prohlédněte si galerii z loňského předávání

Porota letos ocenila také tanečníka Patrika Kotlára. Vede v Tanvaldu mladé lidi z vyloučených lokalit k tomu, aby netrávili svůj čas bezcílně na ulici a snažili se místo toho něco naučit a dokázat. Liberecká právnička Svatava Havelková nejenže radí lidem s jejich problémy, ale zároveň se snaží dostávat postižené lidi mezi ostatní. Třeba dvaačtyřicetiletého pana Karla, který donedávna pro úzkostné stavy vůbec nezvládal pobyt mimo svůj byt. Nyní už chodí po městě a věnuje se i fotografování.

Šestou oceněnou se letos stala hasička Šárka Novotná z Rádla. Vede mládež k hasičskému sportu. A nejen to. „Shání různé sponzorské dary, aby děti měly na soutěže lepší vybavení. I v této oblasti se jí velice daří,“ uvedl starosta dobrovolných hasičů z Rádla Martin Veselý.