Změna tarifu přinese také prodloužení platnosti jednotlivé přestupní jízdenky a zavádí i novou skupinu obyvatel, kteří budou mít nárok na MHD zdarma. Nově to budou držitelé zlaté medaile Jana Jánského za 40 a více bezpříspěvkových odběrů krve.

Jak uvedl českolipský místostarosta Jakub Mencl, tak více než 80 procent nákladů na zajištění městské hromadné dopravy platí Česká Lípa ze svého rozpočtu, méně než pětinu činí tržby z jízdného. „Náklady na zajištění této služby pro naše občany se neustále zvyšují,“ odůvodnil novoroční změnu Mencl.

Zatímco před dvěma lety za MHD město zaplatilo přibližně 56 milionů korun, z letošního rozpočtu putuje na provoz městské hromadné dopravy 70 milionů korun.

Nárůst ceny u jízdného zaplaceného v hotovosti je 25 %, u jednotlivých jízdenek zaplacených bezhotovostně si cestující připlatí téměř 70 %. Za přestupní jízdenku zaplatí od 1. ledna 2024 cestující 25 korun namísto současných 20 korun při platbě v hotovosti. U bezhotovostní platby je vyjde jízdenka na 20 korun, tedy o osm korun více nez dosud.

Nová cyklostezka z České Kamenice do Kamenické Šenova bude začínat v Jateční ulici a dál povede částečně podél trati na Šenov.
Mezi Šenovem a Kamenicí se uleví cyklistům i pěším, začne stavba cyklostezky

Měsíční a roční jízdenky se zdraží o 11 %. „Podařilo se nám zachovat velké cenové zvýhodnění pro cestující, kteří mají měsíční nebo roční kupón. Celoroční jízdenka pro dospělého vyjde nově na 2000 korun, tedy o dvě stovky více než doposud. V porovnání s jednotlivým jízdným placeným v hotovosti tak stačí 40 jízd a je zaplacená na celý zbytek roku,“ zdůraznil Mencl s tím, že cena roční jízdenky pro děti a studenty byla stanovena na 1000 korun. „Vyplatí se každému, kdo jede ročně alespoň osmdesátkrát, tedy po dvou měsících dojíždění autobusem MHD do školy a ze školy,“ doplnil.

Další novinkou je prodloužení platnosti přestupní jízdenky z původních 60 na 75 minut. Ta platí pro všechny dopravní prostředky v systému IDOL, tedy pro linkové autobusy i vlaky v zóně 2001.

Od 10. prosince začne jezdit devět školních spojů. Budou označeny dopravní značkou pro autobus přepravující děti a jejich hlavní smysl spočívá v dostatečném zajištění přepravní kapacity pro děti, jejich doprovod a studenty.

Další dílčí změny jízdních řádů mohou v průběhu příštího roku nastat v souvislosti s otevřením koupaliště v Dubici. „Kromě samotného koupaliště chceme před vchodem do areálu vybudovat novou zastávku MHD, aby lidé nemuseli na koupaliště jezdit jen autem. Autobusy tak budou stavět na nové zastávce, stávající linky chceme posílit hlavně o víkendech,“ informovala starostka České Lípy Jitka Volfová.

Mohlo by vás zajímat: Českolipský azyl přivítá první klientky, útočiště v něm najdou rodiče s dětmi

Zdroj: Vít Černý