Jednou z momentálně investičně nejzajímavějších oblastí v ČRl jsou severní Čechy. Ceny nemovitostí jsou tu stále pod republikovým průměrem, a proto je zde prostor pro jejich oprávněný růst. „Průměrná cena bytu 3+1 se v Česku podle našich statistik pohybuje okolo 1,6 miliónu korun,“ říká Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště. Na Českolipsku vyjde cena bytu stejné velikosti průměrně na jeden milion.

Zájem je tu hlavně o byty, chaty a chalupy.„Pokud se lidé rozhodnou pro koupi vlastního bydlení, dávají přednost bytům, neboť jsou v porovnání s cenami domů levnější,“ řekla Marta Skopcová, majitelka Realitní kanceláře P3D v České Lípě.

Ceny panelových bytů meziročně klesly v průměru o dvacet procent, což jsou často statisíce korun. „Předpokládáme, že trh už výrazněji klesat nebude a ceny budou spíše stagnovat. S končící krizí může přijít jejich opětovný růst, byť nikterak závratný, přesto doporučujeme nákup panelového bytu příliš neodkládat,“ říká Jakub Havrlant.

Aby se investice do panelového bytu vyplatila, měl by se kupující kromě nejnižší ceny zajímat také o stav domu. „Jestli má zateplení, vyměněné stoupačky nebo výtah. Čím nižší bude kupní cena, tím vyšší může být potřebná investice do bytu, ale i prostor pro zisk z budoucího prodeje,“ dodal.

Nejžádanější je Holý vrch a Slovanka

Kupující musí nemovitosti s investičním potenciálem cíleně hledat a prověřit i další faktory, které mohou v budoucnu ovlivnit cenu nemovitosti. Tím může být například zlepšení dopravní dostupnosti nebo chystané změny v územním plánu.

„Dnes už nestačí vsadit pouze na atraktivní lokalitu jako doposud, ceny nemovitostí se začínají významně diferencovat v rámci jednotlivých čtvrtí, přichází trend mikrolokalit,“ konstatuje Havrlant. Mezi nejžádanější lokality na Českolipsku patří Slovanka a Holý vrch. Zde jsou ceny bytů také nejvyšší.

„Lidé neopovrhnou ani Ladami a Špičákem, poptávka je i po lokalitách, které jsou do deseti kilometrů od České Lípy, nejhůře se byty prodávají na sídlišti Sever,“ uvedla Marta Skopcová.

Přesto, že ceny nemovitostí klesly, realitní kanceláře na Českolipsku nezaznamenaly oproti loňskému roku větší zájem o koupi. „Lidé se bojí, že nebudou mít peníze na splácení hypotéky. Mohou přijít o práci nebo jsou předluženi,“ dodává Marta Skopcová.

Se související finanční krizí klesají poptávky i po pronájmech větších bytů. „Pokud se lidé rozhodnou pronajmout si byt, shánějí 2+1 nebo 1+1,“ upřesnila majitelka Realitní kanceláře P3D.

Autor: Veronika Baráková