Podle statistik inzertního portálu Annonce vzrostla průměrná cena rekreačních nemovitostí meziročně až o několik stovek tisíc. Konkrétně v Libereckém kraji o 361 500 korun, což znamená nárůst asi o pětinu. „Pomalu to začíná být jako hledání jehly v kupce sena. Klienti jsou přitom stále náročnější,“ tvrdí makléřka Jana Peterková. Na Českolipsku podle ní zájemce láká hlavně stále slušná cena chat a chalup a hlavně příroda Lužických hor, Kokořínska a Máchova kraje.

A co je nyní na trhu? Nejméně do spořicích fondů musí sáhnout ti, kdo se spokojí s miniaturní a spartánsky vybavenou chatkou o ploše asi 30 metrů čtverečních na vlastním čtyřsetmetrovém pozemku v zahrádkářské kolonii v Bořetíně. Výhodou nemovitosti je blízkost České Lípy a relativně nízká cena okolo 340 tisíc korun. O něco větší a lépe vybavená rekreační chata v osadě u Máchova jezera už je o poznání dražší. Její cena výrazně překračuje milion. A to se stále jedná o relativně jednoduchou dřevostavbu, jakých v okolních lesích stojí plno.

Zájemcům o chatu či chalupu tak nezbývá než čekat na každý další inzerát. Někdy na vysněný objekt za přijatelnou cenu narazí za pár měsíců, někdy to trvá léta. „Vyhovuje mi bydlet ve městě, ale chtěli bychom s manželkou a dětmi i přírodu. Poohlížíme se po něčem v okolí, ale když už to má relativně dostupnou cenu, sráží to poloha nebo žalostný stav domu,“ svěřuje se Milan Dostál z České Lípy.

Kdo chce fortelný dům s rozumným pozemkem, ten si totiž většinou ještě připlatí. Například v Zahrádkách u České Lípy stojí zděná chalupa z přelomu 70. a 80. let minulého století přes čtyři miliony. A to se nejedná o žádnou luxusní haciendu. Stav by se dal kulantně popsat jako „původní“, objekt nemá ani centrální topení.

Jedním z nejoblíbenějších chalupářských koutů Českolipska je bezesporu obec Slunečná. Žádný zdejší dům na trhu dlouho nezůstává. Výhled do údolí a nekonečné lesy přivedly do těchto koutů i herce Vlastimila Brodského, což realitní inzerenti často zmiňují jako jednu z výhod prodávané nemovitosti.

Patrně nejslavnější chalupář v okrese se kdysi Deníku vyznal z lásky ke zdejší krajině i těm, kdo ji pomáhají utvářet místním lidem. „Když jsem tuhle chalupu kupoval v roce 1965, setkal jsem se s takovou domorodou vstřícností, až mě to fascinovalo,“ říkal herec v rozhovoru s titulkem „Je mi tady fajn…“. Ale v regionu našel i chyby. „Já jsem před lety v televizi slyšel mluvit předsedu něčeho hrozně důležitého o tom, že se tady našel uran a že to z uranu je celý a že se postaví bytovky pro dvacet tisíc lidí a že z toho bude Sovětský svaz na větvi… Já jsem na něj koukal s vytřeštěnýma očima, protože on to vyprávěl, jako kdyby dělal dobro. Byl celej takovej zacloněnej jakýmsi amokem toho budovatelství, které zdevastuje celou zeměkouli,“ zakončil rozhovor Brodský s tím, že kraji přeje, aby zde bylo takových lidí co nejméně.