Ředitel největšího učiliště v České Lípě Milan Kubát potvrdil, že mají velký převis přihlášek do oborů kuchař, číšník nebo cukrář. „Bohužel do oboru instalatér nebo obráběč se přihlásilo 8 zájemců, to znamená, že nebudeme moci otevřít ani dvouoborovou třídu. Do ní ale potřebujeme po patnácti studentech,“ řekl Milan Kubát.
I když škola ví, že po tzv. černých řemeslech je na trhu práce velká poptávka, nedaří se studenty a hlavně jejich rodiče přesvědčit, aby tyto obory volili. „Máme tým lidí, který vysvětluje výhody tohoto studia a zejména budoucího uplatnění. Ale rodiče jsou vůči tomu hluší,“ konstatuje ředitel.
Snaží se proto spolupracovat s českolipskými firmami, které se dokonce samy angažují v základních školách, kde rodičům vysvětlují, že černé řemeslo zajistí slušnou perspektivu. Ale výsledek je stejný, studenti se nehlásí.
Svou roli by tu měl sehrát stát prostřednictvím úřadů práce, aby školy neprodukovaly stěží zaměstnatelné absolventy. „Osvěta je v tomto směru dle názoru ÚP dostatečná, rozhodnutí je vždy na rodičích a ti udělají, co oni pokládají za správné a pro jejich dítě nejlepší,“ podotýká mluvčí Úřadu práce v České Lípě Irena Jelínková.
Firmy přitom už několik let volají po zaměstnancích. „Je vidět, že bude potřeba zaměstnance v oborech strojírenství, obrábění kovů, ti se nedostávají. Co se týče finančního ohodnocení, můžou si už dnes přijít na slušné peníze, k tomu mají větší jistotu zaměstnání,“ hodnotí Jaroslav Jilek, vedoucí ekonomického oddělení firmy Sauer Žandov, která je jednou z těch, které stále shánějí pracovníky strojírenských oborů.
Za posledních 15 let se strojírenství změnilo, už to není těžká a špinavá práce. Stereotypy v myšlení ale přetrvávají.
