V květnu 1942 se Gabriela Veverková, po mamince Rosenthalová, sblíží s mladým příslušníkem Wehrmachtu Karlem Kreuzem. Ten ovšem rukuje druhý den na východní frontu. Gabriele se v příštím roce narodí syn Hermann. Po válce zůstává díky svému českému původu jako jediná z rodiny v Jablonném. Osudy dalších lidí se proplétají a příběh eskaluje na prvního máje 1975.

To je stručná anotace příběhu, který přetavila v divadelní představení česko-německá komunita, která se vloni na podzim začala scházet v dominikánském klášteře v Jablonném. Představení, které se jmenuje „Květen v Jablonném/ Mai in Deutsch-Gabel" bude mít premiéru ve středu 1. května v restauraci U Lípy v Petrovicích u Jablonného, tedy symbolicky téměř u česko-německých hranic.

V představení vystupuje třináct dospělých lidí a dvanáct dětí. Ve hře se objevují postavy jako příslušník gestapa, člen revolučních gard, dozorčí na vojně, pionýrský vedoucí nebo sekretářka MNV. Děj se odehrává v kritických letech 1942 až 1945 a také v sedmdesátých letech minulého století.

Kontroverzní téma

„Chtěli jsme prozkoumat kontroverzní téma sudetských dějin. Pod vedením lektorky Martiny Čurdové, studentky pražské DAMU, se postupně rozvíjely příběhy jednotlivých postav. Jejich předobrazem byly často příběhy skutečných lidí," popisuje Barbora Spalová, představitelka hlavní role a produkční projektu.

V inscenaci hraje také německý architekt Detlef Groesler z Lückendorfu. Je přesvědčený, že na divadlo se přijde podívat hodně lidí. „Česko-německé dějiny jsou problematické. Dnes to možná vypadá jako absurdní historie, ale pořád jsou tu pamětníci, kteří si nesou v sobě trauma. Otázka kolektivní viny nebo odsunu může zajímat hodně lidí," míní Groesler.

Po středeční premiéře v Petrovicích se inscenace představí také v Žitavě. Projekt vznikl za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Nadace Via.