„Naším cílem je poskytovat na míru přizpůsobené informace a podporu klientům v jejich obtížných situacích,“ uvedla psycholožka z České Lípy Kateřina Neradová, jedena ze zakladatelek organizace. „Pracujeme v tandemu psychologa a právníka, kteří jsou schopni poskytovat komplexní pomoc a radu ve všech fázích trestního řízení i mimo něj,“ dodala Neradová.

Blanka Ráčková, sociální pracovnice z této organizace, zavzpomínala na případ ženy, která byla obětí těžkého ublížení na zdraví: „Partner ji několikrát udeřil do hlavy paličkou na maso. Poté ji škrtil. Paní byla velice silně traumatizovaná. Musela se odstěhovat ze svého bytu, odešla z města, v němž žila. Přerušila veškeré styky a koníčky.“

Žena si nedokázala představit, jaké to bude až půjde k soudu a znovu se setká s agresorem. „Intenzivně jsem s ní spolupracovala a připravovala ji na soud. Malovala jsem jí obrázek, kdo kde bude sedět a říkala, na co se jí zhruba tak mohou ptát,“ vysvětlila Ráčková. Společně rovněž žádaly o oddělenou čekárnu a o výpověď v nepřítomnosti obžalovaného. „Sice s velkými emocemi, ale krásně zvládla soudci odpovídat. Byl velmi empatický,“ vzpomínala sociální pracovnice. Napadená žena absolvovala terapie. Našla si novou práci a nyní hledá bydlení. „Jde to pomaloučku, ale jde to,“ řekla s nadějí v hlase Ráčková.

Lidé z Bílého kruhu bezpečí pomáhají jak obětem během již probíhajících trestních řízení, tak i těm, kteří se pouze domnívají, že se oběťmi stali, nebo jejich rodinným příslušníkům či přátelům. Jedním z klíčových motivů k otevření pobočky v České Lípě byla snaha o zlepšení dostupnosti služeb pro ty, kteří nemohou dojíždět do centrální pobočky v Liberci. Buď kvůli finančním omezením nebo těm časovým omezením.

Pobočka v České Lípě tak slouží jako detašované pracoviště, které je pravidelně otevřené první čtvrtek v měsíci. Klienti se mohou objednat na podvečerní čas.

Liberecká pobočka Bílého kruhu bezpečí otevřela detašované pracoviště v České Lípě v Havlíčkově ulici 443. Poradna funguje vždy první čtvrtek v měsíci od 17:00 do 18:00 hodin po předchozím objednání. Objednání je možné prostřednictvím klíčové sociální pracovnice na telefonním čísle 485 150 707 nebo na 605 952 852. Využít lze také e-mailovou adresu: bkb.liberec@bkb.cz nebo ksp.liberec@bkb.cz.

Většinou však lidé přijdou jen jednou. „Je to i tím, že se jako kolegové střídáme. Vždycky je tam jiný právník a jiný psycholog,“ řekla Neradová. Jí samotnou emocionálně velmi pohnulo setkání s paní v seniorském věku, kterou přivedla kamarádka, rovněž důchodkyně. „Myslím si, že to pro ní bylo poprvé, kdy jí někdo poslouchal a vlastně i věřil. Protože sama říkala, že když se svěřila svým kamarádkám, tak ji odbývaly slovy: Ale prosím tě, tvůj manžel? Vždyť ten je přeci naprosto fajn…“ povzdechla si a dodala, že zmíněnou paní týral její manžel několik desetiletí. „To pro mě bylo hodně silné,“ řekla upřímně.

K dobrovolníkům z Bílého kruhu se málokdy dostane konec celého příběhu. Klientů, kteří potřebují následnou péči včetně doprovodu k soudu je jen hrstka. Někdy přijdou lidé v době, kdy ještě nejsou psychicky připraveni situaci řešit.

Ráčková se rozhovořila o muži, jenž přivedl svou kamarádku. „Přišel pán, který velice silně a důrazně nabádal svoji kamarádku k tomu, aby pomoc vyhledala, ačkoliv ještě nebyla připravená,“ popisovala setkání. Paní si tenkrát poslechla rady, ale organizaci už nekontaktovala. „Dva roky jsem o ní neslyšela a najednou po dvou letech přišla úplně sama a začala situaci řešit. Takže tam byl zažehnut takový ten plamínek. Dostala informace a věděla o možnosti pomoci,“ řekla Ráčková.

Základ je nebát se svěřit

Lidem, kteří jsou nějakým způsobem týraní, doporučuje Neradová navštívit spíše odborníky, než vyhledávat laickou pomoc. „Někdo se může snažit pomoci, ale může se stát, že je to tak nešikovné, že naopak celou situaci ještě zhorší. Svěřit se odborníkovi, který se v dané problematice pohybuje a může dotyčné nebo dotyčnému dát prvotní impuls, aby se alespoň orientoval v hledání nějaké cesty,“ pokrčila rameny a řekla: „Pokud se to povede, je to super. Můžeme už klienta nasměrovat, ať se v budoucnu rozhodne jakkoliv,“ podotkla Neradová.

Někdy se dobré rozuzlení dozví, jindy ne. „Občas se nám dostane třeba i ze zpráv ten špatný konec. Ale tak to prostě v životě je, že ne každý je schopen se ze svých potíží vymanit a poradit si,“ vzdychla psycholožka.

Mezi nejčastější trestné činy, se kterými se organizace setkává, patří domácí násilí, znásilnění, nebezpečné vyhrožování a stalking. Jejich práce vychází z individuálního přístupu ke každému klientovi.

Domácí násilí, tak jak si ho běžně představujeme, je typicky muž versus žena. „Musíme zdůraznit, že existuje i jiná forma domácího násilí. Je to domácí násilí vůči seniorům, nebo i opačně žena vůči muži,“ upozornila Neradová. Pro muže bývá často komplikovanější říci si o pomoc. „Někdy i muži seberou všechnu sílu a přijdou se poradit, co a jak,“ podotkla zástupkyně Bílého kruhu.

Kromě toho, že organizace poskytuje psychologickou a právní pomoc, nabízí také podporu v podobě doprovodu na policii či k soudu. Důležitou součástí práce je také prevence a vzdělávání, kde se klienti učí, jak se chránit a jak správně jednat v případě obtížných situací. „Naše práce není odsuzující nebo posuzující,“ zdůrazňuje jedna z pracovnic. „Máme respekt k individuálním zkušenostem a snažíme se poskytnout podporu a pomoc v souladu s potřebami každého klienta,“ upřesnila Blanka Ráčková.

Je možné se objednat na konkrétní termíny nebo využít nízkoprahové konzultace. Organizace rovněž spolupracuje s dalšími institucemi a organizacemi, aby zajistila komplexní péči pro své klienty. Bezpečný Kruh Bezpečí tak přináší naději a podporu těm, kteří se ocitnou v obtížné životní situaci, a aktivně přispívá k ochraně práv a bezpečí obětí trestných činů.