Kniha, která nese název „Česká Lípa zblízka“, vyjde letos před začátkem hlavní turistické sezony. Autorsky se na ní podílí kolektiv okolo Jaroslava Kocourka.

„Před několika lety vydalo město nádhernou, obsáhlou publikaci o České Lípě. Ta je velmi reprezentativní, ale chápu, že ne každý po ní sáhne, přinejmenším kvůli tomu, jak je velká, těžká a také nákladná. Nyní jsme se vydali jiným směrem, abychom nabídku vhodně doplnili. Chtěli jsme, aby Česká Lípa měla novou knihu se zajímavým obsahem, která bude mít příjemný formát a bude cenově dostupná. Všechna tato naše kritéria nová kniha s názvem Česká Lípa zblízka splňuje. Věříme, že knihu si rádi koupí jak občané města, tak turisté, kteří k nám zavítají,“ uvedl radní pro kulturu, sport a cestovní ruch Michal Prokop.

Šikana.Ilustrační foto
V České Lípě řeší šikanu. Parta školáků si troufá na mladší děti

Čtenáři se v knize dozvědí informace o historii města a také o významných stavbách, které zde stojí. Svoji vlastní kapitolu má například náměstí T. G. Masaryka, vodní hrad Lipý nebo augustiniánský klášter. V knize je také kapitola, která se věnuje významné židovské komunitě, průmyslu nebo přírodě.

Odborně na obsahu knihy spolupracoval místní historik Jaroslav Panáček a také Jiří Kratochvíl. Zajímavé texty doplňuje spousta fotografií. Ty jsou historické i nově nafocené. Doplněny jsou i kreslenými řezy některých významných objektů, jejichž autorem je architekt Jaroslav Staněk. Právě on je autorem kreslené části malované mapy města Česká Lípa. Nyní společně s městem chystá také malovanou mapu celého Českolipska.