Patrony města, světce Petra a Pavla, uctí od pátku do neděle Česká Lípa. Tradičními slavnostmi ožije náměstí, vodní hrad, muzejní zahrada i knihovna. Hlavní hvězdou hudebního programu, který bude probíhat mezi obchodními domy, bude slovenská legenda Tublatanka.

„Dlouho jsme se pokoušeli k nám Tublatanku dostat. Věřím, že to bude velké finále sobotního programu,“ říká ředitel Kultury Česká Lípa Petr Novák.

Návštěvníci si během hlavního dne slavností užijí i koncerty skupin Light and Love, Banjo Band Ivana Mládka, Fešáci, Zrní, Poletíme? nebo zpěváka Jakuba Ondry. Chybět nebude afterparty Pavla Cejnara a závěrečný ohňostroj. „Snažíme se, aby si mezi kapelami vybraly všechny cílové skupiny,“ dodává Novák. 

KOMPLETNÍ PROGRAM ZDE

Jeho osobním tipem slavností je zahajovací koncert Severočeského filharmonického sboru, který se uskuteční v pátek 22. června od 18 hodin v kostele Narození Panny Marie. Na ten naváže mažoretková show na náměstí T. G. Masaryka a lampionový průvod na hrad Lipý, kde po setmění odstartuje sezona letního kina filmem Kopretiny pro zámeckou paní.

Sobota odstartuje na řece Ploučnici tradiční Neckyádou. Kdo si bude chtít odpočinout od muziky na hlavním pódiu, má na vybranou. V historickém duchu se ponese program na vodním hradě, který obsadí šermíři a kejklíři, na městském stadionu se předvedou hasiči a v zahradách muzea se především děti budou moci vyřádit na sportovních stanovištích nebo workshopech.

„Městskou knihovnu na pár hodin změníme na módní salon. V zájmu vyváženosti však nebude chybět ani herní zóna pro muže všech věkových kategorií,“ láká návštěvníky ředitelka českolipské knihovny Dana Kroulíková.

Městské slavnosti už po několikáté vyvrcholí otevřením rozhledny Štěpánka na kopci Špičák. Ta je běžně veřejnosti nepřístupná a soukromý majitel ji návštěvníkům otevírá jen při výjimečných příležitostech. Letos se tak stane v neděli 24. června. Ze Štěpánky si lidé budou moci prohlédnout Českou Lípu a její okolí od 9 do 17 hodin.

Slavnosti se ani letos neobejdou bez dopravních omezení. Od dnešní půlnoci je uzavřené parkoviště u KD Crystal, kde bude až do neděle lunapark. Od páteční noci nezaparkujete ani u OD Banco a v sobotu v 6 hodin se částečně uzavře ulice Sokolská, Erbenova a Boženy Němcové. V těchto ulicích včetně Moskevské nebude během soboty jezdit městská autobusová doprava, cestující mohou využít jako náhradní zastávky Purkyňova a U Jezu.