Tímto problémem se již rok zabývá jak Liberecký kraj, tak město Česká Lípa a nyní se zřejmě začíná blýskat na lepší časy.

V uplynulém týdnu starostka města zaslala na Liberecký kraj, jakožto zřizovatele Pedagogicko-psychologické poradny v Semilech (PPPS), žádost o znovuprověření možností kraje zřídit v jakékoliv podobě toto pracoviště i na Českolipsku. Problém však podle vedení Libereckého kraje i ředitelky PPPS není v tom, že by nebyla vůle, ale je velký problém sehnat pro pobočku proškolený a kvalitní personál.

DLOUHODOBÝ PROBLÉM

„O potřebě místní pobočky speciálního pedagogického centra si Česká Lípa a Liberecký kraj vyměňují argumenty už mnoho let bez výsledku, je ale čas pochopit, že čekat třeba rok nebo dva na vyšetření v Semilech je pro rodiče opravdu deprimující,“ uvedla starostka Romana Žatecká. Toto tvrzení však vyvrací vedení Libereckého kraje. „Souhlasím, že se problém táhne delší dobu, určitě ale nejsme v nějaké rozepři. Jsme si vědomi, že počet dětí s tímto problémem přibývá a pracujeme na krocích k zřízení pobočky pro Českolipsko,“ popsal krajský náměstek pro školství Petr Tulpa.

S čekací lhůtou rok až dva zase nesouhlasí ředitelka poradny v Semilech Věra Provazníková. „Čekací lhůty jsou individuální podle problémů, které rodina má. Nechala jsem si dělat posudek speciálně na klienty, kteří čekají, a většina z nich už má posudky od psychiatra. Určitě všichni máme zájem, aby se pobočka v České Lípě otevřela. Problém je sehnat opravdu kvalifikované lidi,“ uvedla ředitelka Věra Provazníková.

Ve středu proběhlo jednání mezi představiteli České Lípy a kraje, které přineslo pro dotčené rodiny pozitivní zprávy. „Město nabídlo poskytnout prostory pro zřízení pobočky a my jsme ochotní odborného člověka zaplatit. Problém je však, že odborníků s tímto zaměřením je málo. S paní ředitelkou poradny v Semilech momentálně hledáme vhodné kandidáty,“ dodal Tulpa.

Oblast Českolipska zahrnuje okolo 160 dětí a žáků se souběžným postižením s více vadami a s autismem a jejich počet se každým rokem zvyšuje. Česká Lípa je jediným městem v kraji, které díky Speciální škole Jižní zvládne výuku těchto dětí, proto je podle mnohých žádoucí, aby zde Speciálně pedagogické centrum vzniklo. „V České Lípě je to letitý problém, mám čtrnáctiletého syna autistu a jsem ráda, že teď můžeme navštěvovat Základní školu Jižní. Když byl malý, nebyla tady ani mateřská školka. Souhlasím, že dojíždění do Semil či Turnova je náročné,“ sdělila jedna z maminek, Dita Rybková Salátová z Českolipska. Mnohdy si místní maminky právě kvůli dojíždění dělají v pokročilém věku řidičák.

„Je to velký problém, opravdu tady nějaké speciální pedagogické centrum na vyšetření dětí chybí. Ve školce se často setkáváme s tím, že se rodiče ani nemají jak do těch vzdálených míst na vyšetření dostat. Navíc tady těchto dětí s poruchou přibývá,“ popsala problém Kateřina Hummelová, učitelka z MŠ Bratří Čapků, kde děti s poruchou autismu přijímají.