O novou tělocvičnu pro děti s tělesným postižením nebo kombinovanými vadami by se mohla rozšířit ZŠ Speciální Jižní v České Lípě. Kompletního zateplení by se mohla dočkat ZŠ 28. října na sídlišti Špičák, která je největší školou v Libereckém kraji. Rozsáhlé investice na školních budovách za zhruba 58 milionů korun plánuje českolipská radnice pokrýt z dotací. Pokud bude v žádostech úspěšná, práce na školách začnou příští rok.

Největší díl peněz, necelých 42 milionů korun, spolkne výměna oken, zateplení všech budov a optimalizace topného systému na třicet let staré základní škole na Špičáku.

Velké úspory

„Energie jsou jedinou položkou, kde se dá ušetřit. Podle odhadů by úspora mohla dosáhnout ke dvěma milionům korun,“ poznamenal místostarosta Tomáš Vlček (SLK), do jehož gesce spadá školství.

Potřebné finance chce město získat z Operačního programu Životního prostředí. Nakolik bude úspěšné, v tuto chvíli neví. Žádosti o dotace byly zastaveny hned druhý den po otevření jejich příjmu. Objem totiž mnohonásobně překročil alokovanou částku 2,5 miliardy korun.

„Naše žádost byla ještě zaregistrovaná. Když uspějeme, můžeme získat čtyřiadvacet milionů korun, zbývající část by šla z rozpočtu města,“ doplnil Tomáš Vlček s tím, že by v tom případě byla škola zajištěná na dlouhé roky dopředu.

S pomocí dotace by se rovněž měly zlepšit podmínky postiženým dětem ve speciální základní škole na sídlišti Pod Holákem.

Česká Lípa v minulosti investovala do pavilonu A, jenž nyní využívají tělesně postižené děti. Loni v září se po dvouleté rekonstrukci otevřel pavilon C pro autisty.

Modernizací za zhruba 15,5 milionů korun by nyní měl projít pavilon B tak, aby kromě zlepšení stavebně technického stavu vyhovoval specifickým požadavkům na výuku postižených dětí.

Součástí projektu je přístavba, v níž má být tělocvična sloužící pro relaxační a fyzioterapeutické potřeby tělesně postižených dětí nebo těch s kombinovanými vadami. Počítá se samozřejmě s bezbariérovými úpravami a zateplením.

Pokud bude žádost o dotaci úspěšná, mohlo by město získat sedm milionů z ministerstva financí, zbývajících nejméně 8,5 milionů by šlo z rozpočtu. „Jednáme i s Libereckým krajem, že by se s námi na akci podílel. Jsme totiž jediným městem v kraji, které je zřizovatelem speciální školy,“ dodala starostka Hana Moudrá (ODS).