Zájemci o besedu se původně zalekli, že se nedostanou dovnitř a chvílemi to vypadalo na pořádnou tlačenici. „Netlačte se na mě, jsem po operaci páteře,“ ohradila se paní ve frontě. To stínový premiér Karel Havlíček se mohl radovat z darované Fidorky. „Četla jsem, že ji máte rád,“ okomentovala své počínání dárkyně.

Následně se dav nejen Českolipanů přesunul do hlavního sálu Crystalu, jehož kapacita byla téměř naplněna. „Omlouváme se za přesun. Přišlo vás opravdu mnoho, ta podpora je velká. Mějte prosím strpení, vaše otázky budou všechny zodpovězeny,“ uklidnila příchozí starostka České Lípy Jitka Volfová.

Úvodního slova se chopil bývalý premiér Andrej Babiš, který byl v Lípě už počtvrté. Ve svém projevu ocenil osobnost českolipské starostky, zdařilou rekonstrukci Jiráskova divadla a novou úřadovnu. „Strašně si vážíme, že jste se na nás přišli podívat. Jsme tím poctěni,“ řekl Babiš a vyzval účastníky besedy k účasti ve volbách do Evropského parlamentu.

Po úvodních proslovech, v nichž řečníci nenechali na současné vládě niť suchou, došlo i na dotazy z pléna, které se týkaly všemožných témat – od snížení mimořádné valorizace důchodů přes církevní restituce, velký počet neziskovek až po národní hrdost. Jeden z diskutujících totiž zmínil, že se mu nelíbí „vtloukání“ evropských hodnot do školáků a rád by posílil národní hodnoty. S tím souhlasila stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Vytrácí se národní hrdost a je potřeba propagovat naši českou značku s bijícím vlasteneckým srdcem,“ zdůraznila.

Vyvolávací cena se u jednotlivých vozidel pohybuje od 400 do 500 korun, minimální příhoz bude sto korun.
Česká Lípa nabídne autovraky v dražbě. V první vlně jich bude šest

„Jak by vaše budoucí vláda pomohla lidem, kteří začínají s podnikáním? Mně jako začínajícímu podnikateli přijde, že byrokracie hází klacky pod nohy a je to šíleně těžké,“ zaznělo od jednoho mladého muže z publika. Stínový premiér Karel Havlíček odpověděl, že podnikání je první štací pro ty, kteří se chtějí rvát. „Stát by měl zajistit inkubátory tak, aby se začínajícímu podnikateli snížily vstupní náklady. Ale pak to je na něm, jeho odvaze a podnikavosti,“ osvětlil Havlíček.

Na přetřes přišla i otázka přijetí či nepřijetí eura. „Já jako podnikající člověk, který účtuje v eurech, mám zbytečně vysoké náklady. Peníze, co mě stojí zajištění kurzovního rozdílu, bych dal raději zaměstnanci,“ otevřel téma návštěvník besedy, který má pocit, že se monetární politika přeceňuje. „Pro podnikatele je euro fajn, ale z hlediska České republiky by jeho přijetí znamenalo ztrátu její politické svrchovanosti,“ sdělil bývalý premiér Babiš. „Dívejte se na to s nadhledem, hodně lidem by přijetí eura způsobilo problémy,“ doplnil Havlíček.

Když českolipský senior otevřel téma epidemie koronaviru a očkování, Babiš poznamenal, že se řídili radami od expertů. „Zpětně můžu říct, že po zkušenostech a tom, co víme dnes, bychom se chovali jinak. Byly to asi chyby, ale dělali jsme to pro záchranu občanů,“ dodal.

V České Lípě se sešel kabinet stínové vlády. Babiš a spol. nešetřili kritikou

Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek