Festival nabídl vystoupení 35 interpretů z mnoha koutů Čech, ale také Slovenska a Francie. Unikátem festivalu od svého vzniku v roce 2005 je, že většinu programu tvoří regionální interpreti.

„Jsme největší akcí svého druhu v republice. V programu nalezneme ve 22 souborech na 100 hudebníků a zpěváků z Českolipska, kteří svou tvorbou, energií či nasazením dokážou zaujmout i návštěvníky, kteří přijedou na akci kvůli pozvaným inspirativním hostům. Jsme na místní hudební scénu náležitě hrdí,“ říká o programu ředitel festivalu Jiří Gottlieber.

Letošní rok byly hlavními lákadly programu hudebník a skladatel Jakub König s kapelou Hvězdy, průkopníci pražské taneční scény Ohm Square, zpěvačka a držitelka Ceny Anděl Marie Puttnerová, slovenský hudební objev Berlin Manson či francouzského dua Putan Club, které svůj energický koncert odehrálo pod pódiem mezi lidmi, čímž zajistilo nejednomu návštěvníkovi mimořádný zážitek.

Zásadním mezníkem v letošním roce bylo, že festival poprvé nepřekročil brány hradu. Dvě venkovní pódia byla situována na přilehlé louce, třetí koncertní prostor na stání se nacházel v Centru textilního tisku.

Jiří Gottlieber k tomu říká: „Rozhodnutí nechat zavřený hrad bylo jen na nás a zapříčinila to potřeba mít návštěvníky blíž u sebe, šetřit lidem kotníky, kvůli nevhodnému povrchu nádvoří pro tanec a přesměrovat ušetřené finance za pronájem do technického a programového rozvoje festivalu. Všudybud byl a je pro nás louka u červeného zámečku se siluetou hradu a hradním příkopem. Samotný areál hradu, který slouží dalším mnoha pořadatelům z města a ve kterém je pořádáno stále více akcí, jsme již nevnímali jako důležitou součást festivalové identity.“

Podívejte se: Firma Praktik ve Stráži pod Ralskem slavila 30 let. Zahráli Pokáč či Těla

Praktik fest ve Stráži pod Ralskem. | Video: Petra Hámová