Nešetřila jimi třeba Iva Prudlová, která bydlí u Mimoně a považuje se ve sféře stravy za experimentátorku: „Čerstvé potemníky s česnekem jsem si dala k svačince, pak bych si ještě ochutnala nějakou obludu mořskou,“ řekla rozveselena nezvyklým pokrmem. „Náš pes už červi jí, já na ně mám chuť už dlouho. Tyhle tady byly opravdu delikatesní, česneku tam bylo tak akorát, červi měli jemnou, ne pikantní chuť,“ popsala zážitek z českolipského Street Food Festivalu.

Chuťovky z červů zákazníkům podávala Michaela Hloušková, která sdělila, že příprava této stravy není náročná. „Chystáme ji jednoduše, brouky, larvy brouků spaříme ve vroucí vodě, kde je usmrtíme, to je vteřinka. Potom jdou na pánve na nichž je různě okořeníme. Nabízíme je se solí a česnekem. Máme také potemníky po indicku s kuskusem a zeleninou. A zkoušíme i moučné červíky na sladko s jablkem a karamelem,“ uvedla Hloušková. U stánku na západní straně náměstí ocenila, že nejsou lidé na jejich sortiment negativní, což se jim prý někdy stává. „Nejsme zklamaní, v Lípě je to pohoda,“ dodala.

1. Street Food Festival v České Lípě
Českolipské náměstí provoněly světové kuchyně. Zájem o pochoutky byl veliký

Na severní straně náměstí zase třeba vonělo středověké a starořímské jídlo připravené Michalem Solčinským. Ochotně ve stánku nazvaném „Ochutnej dějiny“ vysvětloval, co jeho nabídka obsahuje a z jak vzdálené minulosti pochází. „Všechno vychází z autentických receptů, získaných například od archeologů či z dávných písemných pramenů. Není to tedy tak, že si je vymýšlím. I když je třeba být realista, jelikož už není možné sehnat středověkou kravičku, nebo zeleninu. Tady ale hlavně jde o tu kombinaci chutí, která je velmi, velmi zajímavá,“ komentoval Solčianský, který se gastronomii věnuje od roku 2016 a je nadšeným amatérem v historii.

Jak vysvětlil, jde v naprosté většině případů o dochované recepty stravy pro nejvyšší a privilegované vrstvy. „Mám tu jedno starořímské jídlo copadia, což je vepřové se základními ingrediencemi starořímské kuchyně – silným hroznovým sirupem. Druhou ingrediencí je garum, tekutý fermentovaný rybí extrakt, vyráběný ze solených ryb. Těmito surovinami byli ve starém Říme doslova posedlí,“ popsal.

Návštěvníkům festivalu nabízel také kuřecí s jablky a směsí koření, hovězí maso trhané se šafránem, skořicí i rozinkami. Přidal i stravu dávných českých rolníků, co žili u Labe – lososa na másle s hrachovou kaší. Na pultě bylo k mání i kořeněné víno.