Forenzní značení je metoda, pomocí které je možné jízdní kola, koloběžky nebo invalidní vozíky označovat unikátní látkou, v níž jsou mikrotečky s kódem. Takto označené kolo má pak svoji jedinečnou syntetickou DNA, obdobně unikátní jako otisk prstu. Díky tomu je v případě krádeže snadněji dohledatelné.

Mikrotečky s kódem nejsou pouhým okem viditelné, dopravní prostředek je však označen samolepkou, která potencionální pachatele informuje, že je zaregistrován v nadnárodní databázi výrobce tohoto značení.

Jak uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová, o značení kol měli Českolipáci v uplynulých letech velký zájem. „Poprvé město nabídlo možnost forenzního značení svým občanům před pěti lety. Každým rokem tuto službu využije kolem dvou set zájemců,“ potvrdila mluvčí.

Město zatím vyhlásilo termíny do poloviny července a rezervace se rychle plní. Objednání předem je přitom nezbytné, lze jej provést na webu města.

Označování je zdarma a probíhá na Dětském dopravním hřišti v Arbesově ulici. U označování kola bude přítomen příslušník městské policie. „Zájemce musí mít občanský průkaz a ideálně kupní smlouvu ke kolu. Pokud kupní smlouvu nemá, stačí čestné prohlášení, že je majitelem dopravního prostředku. Kolo, koloběžka nebo invalidní vozík musí být řádně očištěny, jinak není možné značení provést,“ dodala Brožová.

Možná vám uniklo: Kounicův dům se dočká oprav za čtvrt miliardy. Město vybralo dodavatele

Ještě letos by se měla rozběhnout plánovaná rekonstrukce Kounicova domu v centru České Lípy, který vyhořel v květnu 2015. | Video: Deník/Petra Hámová