Při fandění hokeje se v českolipském domově pro seniory propojila nejstarší generace s tou téměř nejmladší. Děti z dětského domova přišly sledovat 21. května hokejový zápas mezi Českem a Kanadou právě tam. Mnozí senioři se dostanou zřídkakdy mimo zdi domova a toto setkání je nejen emocionálně obohatilo, ale také zpestřilo obvyklou rutinu.

„Kontakt mezi generacemi přináší vzájemné obohacení: děti se učí efektivně komunikovat se staršími a chápat jejich potřeby, zatímco senioři načerpávají energii ze setkání, které jim připomíná hezké chvíle strávené s vlastními vnoučaty nebo pravnoučaty,“ přiblížila vedoucí Domova pro seniory v České Lípě Helena Holanová.

Akce nesla název Den štěstí a podpoře hokejistů předcházely společné aktivity dětí se seniory, na něž byli pozvaní i příbuzní klientů. „Mohli tak být opět pospolu a připravit se na samotné fandění,“ uvedla Barbora Jermanová z agentury Momentum.

Luštili spolu křížovky, hráli vědomostní kvíz a pexeso. K dispozici byl i stolní hokej a opravdová branka s hokejkami a pukem. Holanová si takovéto události pochvaluje: „Po skončení podobné akce se o zážitku dlouho baví. Vypráví si, komu bylo které dítě podobné. S kterým to bylo příjemné, co s nimi dělali. Zážitek ještě dlouho společně sdílejí,“ doplnila.

Seniorka Jiřina Špačková potvrdila, že jí akce baví a celkově se jí pobyt zde líbí. „Dnešní akce je rušná,“ zasmála se při pohledu na muže v dresu pohybující se na obrovské obrazovce. „Líbí se mi tady. Jsem tu od ledna a jsem spokojená.“

Velkým přínosem je právě i velké promítací plátno, které seniorům vyhovuje. „Myslím, že jsou s z něj všichni nadšení, protože na něj dobře vidí,“ podotkla ředitelka.

Laborantka Wanda Chvalová pracuje v českolipské nemocnici už 51 let.
Dárci krve bývali zahalení, vzpomíná žena, která v nemocnici pracuje už 51 let

Senioři mají setkávání s dětmi všeobecně ve velké oblibě. „Když tu máme děti, tak společně vyrábějí nebo zpívají. Setkávání s mladou generací je opravdu baví. To mají asi ze všech aktivit, které pořádáme, nejraději,“ shrnula preference seniorů Holanová.

Dagmar Zezulková vyndala z chodítka papírového, ručně vyrobeného zajíčka a rozpovídala se o dětech, které do domova chodí. „Před Vánoci tu zpívala dvě děvčata z dětského domova. Často sem chodí i děti ze školky. Já mám dítka ráda,“ usmála se seniorka.

„Nemá to přínos jen pro naše klienty, ale i pro zaměstnance, protože i pro ně je to obrovský zážitek. Zvláště dneska, když je tu to velké plátno, hokej, společné fandění,“ podotkla ředitelka příspěvkové organizace Sociální služby města České Lípy Jana Skálová.

Vůbec nevadilo, že český tým nakonec prohrál v prodloužení. Úsměv na tváři seniorů byl patrný a bylo vidět, že si den užili.

Mezigenerační setkání vzniklo v souvislosti s rostoucím pocitem osamělosti ve společnosti. Organizátor, jímž je společnost Bohemia Chips, chápe sportovní události jako příležitost ke společnému prožívání emocí a vzájemnému propojování lidí. V Česku totiž, stejně jako v celé EU, přibývá počet jednočlenných domácností. Za posledních deset let byl růst téměř dvojnásobný, z 24 % stoupl jejich podíl na 40 %. Nejvíce osamoceně žijících lidí je mezi ovdovělými důchodci a muži do 40 let.