Dosud českolipská městská policie používala celkem 29 kamer a už si bez nich ani neumí představit dohled nad veřejným pořádkem a bezpečností v ulicích.

„Městský kamerový a dohlížecí systém posílí nové kamery ještě letos. Instalovány budou na místech, kde je velký výskyt lidí a kde je větší riziko k páchání nejrůznějších přestupků,“ informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Jak upřesnila, instalaci těchto kamer a jejich zapojení do stávajícího systému bude mít na starosti akciová společnost Telmo, které teď českolipští radní zakázku přidělili. „Za práci město zaplatí 427 tisíc korun,“ uvedla Kňákal Brožová.

Vyspělá technologie umožňuje mnohem kvalitnější zobrazování i možnosti pro připojování dalších kamer. A tím i lepší prostředky pro boj s projevy hrubého narušování veřejného pořádku nebo dokonce s trestnou činností ve městě.

„Využijeme k připojení naše stávající zařízení, která jsou plně kompatibilní se současným systémem a neohrozí tak jeho provoz,“ konstatovala starostka města a zároveň velitelka Městské policie Česká Lípa Jitka Volfová (ANO).

Z nynějších 29 kamer je jedenáct „pevných“ což znamená, že snímají celý den jen jedno místo. Zbytek tvoří otočné kamery, které zabírají širší plochu a kde se jednotlivé obrazy mění v přesných časových intervalech.

Podle ředitele Městské policie v České Lípě Vladimíra Jeníka nové kamery zamíří na místa, která byla vytipována na základě současné bezpečností situace v součinnosti s Policií ČR.

Dění v těchto lokalitách budou snímat kamery dvacet čtyři hodin denně, obraz pak sledují na služebně městské policie operátoři. „Výhodou nových kamer navíc je, že se jedná o mobilní kamery, které v případě potřeby můžeme demontovat a použít na jiném místě, kde je bude případně v budoucnu více potřeba,“ upřesnil ředitel Jeník.

Jak doplnila mluvčí strážníků Eva Vlastníková, zkušenosti s mobilní kamerou mají dobré, byť toto zařízení působí spíše preventivně. Obraz z takové kamery je ve stejné kvalitě jako u běžných otočných zařízení.

„V nejbližší době přibudou další mobilní zařízení, která je možno umístit prakticky kamkoliv, podmínkou je elektrická energie a dosah signálu mobilního operátora, což ve městě není problém,“ řekla Vlastníková.

Využívání záznamů městského kamerového dohlížecího systému provozovaného městskou policií v České Lípě stále stoupá. Jak pro práci samotné městské policie tak pro potřeby správních orgánů, ale čím dál více i Policie ČR k dokumentaci u trestních řízení či operativních šetření.

Postupně budovaný kamerový systém prošel zásadní modernizací v roce 2016. Město tehdy pořídilo dokonalejší server a software, ale také vyměnilo 21 kamer a rozšířilo síť kamerových bodů například v Jiráskově ulici, na hřbitově, v Hrnčířské, Železničářské, Sluneční či Komenského ulici. Moderní systém pojme až 64 kamer. Českolipská radnice počítá i s dalším rozšiřováním a město, kde to situace vyžaduje, postupně síť kamer rozšiřuje.