Online reportáž

„Odjíždíme s dětmi na lyže. Uvidíme, jak se situace dál vyvrbí, a spíš počítáme s tím, že děti zůstanou doma i po prázdninách. Stav se mění každým dnem,“ reagoval v České Lípě na dotaz mladý otec Tomáš.

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkČeskolipská radnice během úterního odpoledne upřesnila, že na základě mimořádného opatření město uzavře také Dům dětí a mládeže Libertin a základní uměleckou školu. Ta navíc ruší i koncerty, které jsou naplánované v týdnu od 16. do 22. března. „Dům dětí a mládeže ruší všechny v současnosti probíhající příměstské tábory,“ informovala mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.

Sportovní zařízení zůstávají v provozu. Utkání, která pořádají na městských sportovištích jednotlivé kluby, však doporučuje město buď přeložit na jiný termín, nebo zvážit přítomnost diváků na utkání. Je ale na pořádajícím klubu, k jakému opatření přistoupí.

Předseda vlády Andrej Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru
Česko zakázalo kvůli koronaviru akce nad sto lidí. Školy zůstanou zavřené

Jak doplnil ředitel příspěvkové organizace Sport Česká Lípa Jaroslav Češka, jako organizace spravující většinu sportovišť v České Lípě budou plně respektovat nařízení vlády, přičemž zruší plánované akce podle pravidel nařízení. „Tento týden se to bude týkat pouze diskobruslení. Po všech organizátorech a pořadatelích sportovních akcí na našich sportovištích budeme vyžadovat dodržení tohoto nařízení,“ řekl Češka. „Informaci o tom dostanou jednak kontaktním e-mailem, tak oficiálním prohlášením na webu a sociálních sítích,“ slíbil Jaroslav Češka.

Kultura Česká Lípa přesouvá všechny březnové akce v KD Crystal a v Jiráskově divadle na jiné termíny, vstupenky zůstávají v platnosti. „Akce překládáme na zatím neznámé termíny. Uvidíme, co bude dál,“ potvrdil zástupce ředitelky Kultury Česká Lípa Jarek Hylebrant. Plánované komorní akce jako přednášky v Centru textilního tisku proběhnou. Jedná se ale o zrušení akce „Oslava jara a všech Josefů a Pepíčků“, která měla proběhnout v sobotu 21. března.

Kino Crystal, které provozuje soukromý subjekt, by mělo též respektovat mimořádné opatření ministerstva. Podle našich informací však kino zůstane v provozu, nicméně kapacita sálu bude omezena na 99 diváků. Česká Lípa ruší také akci „Odemykání Pekla“, která se měla konat v sobotu 21. března, zároveň ruší i březnové Odpolední čaje pro seniory, jež měly proběhnout 26. března. Dubnové akce zatím město rušit nechce.

Zákaz návštěv 

V Domově pro seniory v ulici Na Blatech platí už od pondělí zákaz návštěv. V Domě s pečovatelskou službou v Ústecké ulici není možné vyhlásit zákaz návštěv, nicméně i tam platí důrazné doporučení zdejší seniory nenavštěvovat. Zákaz návštěv stále platí i v českolipské nemocnici, u otců u porodu a návštěv při paliativní péči bude postupováno individuálně.

„V této situaci jsme povinni respektovat nařízení ministerstva. Snažíme se však rušit akce jen nezbytně nutné, není naším cílem město zcela ochromit. Na druhou stranu musíme učinit veškerá preventivní opatření, která učinit můžeme. Prosím občany, aby sledovali web a facebookovou stránku města, kde se vždy dozvědí ty nejčerstvější informace k současné situaci. Věřím, že vše zvládneme v co možná největším klidu a ve zdraví,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník