Městu se podařilo vysoutěžit dodavatele stavby, veřejnou zakázku získalo sdružení firem v čele se společností CL-Evans. Stavba by se měla rozeběhnout v druhé polovině letošního roku a potrvá dva roky. Součástí zakázky za 261,7 milionu korun je kompletní rekonstrukce rozlehlého objektu, a to včetně střechy ve tvaru, který měla před požárem, a také vybavení interiérů.

Po dokončení rekonstrukce se do Kounicova domu přesune Dům dětí a mládeže Libertin, který nyní sídlí v nevyhovujícím církevním objektu na Škroupově náměstí.

„Rekonstrukce Kounicova domu je velký projekt, který bude náročný, ale opět zachráníme památkově chráněný objekt v samotném srdci města a navíc bude sloužit dětem. Libertin bude moci v nových prostorech rozšířit své aktivity,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová a doplnila, že rekonstrukci domu bude město hradit ze svého rozpočtu.

Kounicův dům na rohu ulic Berkova a Zámecká zničil rozsáhlý požár 13. května 2015. Tehdejší majitel, Sdružení sportovních svazů ČR, se o vyhořelou budovu nestaralo, proto v roce 2018 odkoupilo objekt za necelé dva miliony město Česká Lípa.

V následujícím roce probíhalo zajištění domu včetně zabednění oken a vybudování provizorní střechy. Od té doby je dům chráněn před povětrnostními vlivy a postupně vysychá. Tyto práce přišly na zhruba 8 milionů korun.

Projektanta na rekonstrukci se městu po komplikacích ve výběrovém řízení podařilo vysoutěžit v květnu 2021, kompletní projektovou dokumentaci zpracovala firma DigiTry Art Technologies s.r.o. Praha za 8,5 milionu korun. V následujícím roce město získalo stavební povolení a byl dokončen projekt.

Podívejte se: Kounicův dům v centru České Lípy vyhořel v květnu 2015

Požár v centru České Lípy. | Video: Deník/Petra Hámová