Usnadnit lidem ze sídliště Lada cestu k Intersparu by měl v budoucnu nový chodník. Ten plánuje radnice v České Lípě postavit mezi světelnou křižovatkou na frekventované I/9 u obchodního centra a benzinovou stanicí Avanti. Kvůli tomu zastupitelé schválili záměr, že od soukromého investora odkoupí město komunikaci za téměř tři miliony korun.

Opozice koupi, k níž by mělo dojít v příštím roce, kritizuje. Upozorňuje na další vysoké náklady spojené s úpravou silnice.Podle místostarosty Jiřího Kočandrleho (TOP 09) je ale chodník v této lokalitě více než zapotřebí.

„Lidé tady nebezpečně přecházejí silnici ke světelné křižovatce, vozíčkáři se tam v současné době vůbec nedostanou," vysvětlil místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09), proč má radnice zájem na odkoupení pozemků.

Chtěli lávku

Ty před lety město směnilo s investorem stavby, společností Imobilia Tre s.r.o. Podle původního projektu měla vést lávka pro pěší ze sídliště Lada přes Borskou silnici. Investor stavby ale po dohodě s městem od záměru ustoupil a požádal českolipský stavební odbor „pouze" o světelnou křižovatku.

Před časem ale část pozemků kolem benzinové stanice, 900 metrů čtverečních, nabídla personálně propojená firma, Horova Immo s.r.o., k odkoupení městu za 3,1 milionu korun. Na to ale českolipští zastupitelé dvakrát během posledního půl roku nepřistoupili.

Důvodem je špatné technické řešení silnice a s tím spojené další náklady, aby vyhovovala požadavkům na bezpečný provoz. Investor proto snížil cenu na 2,8 milionů korun.

„S koupí pozemků jsou spojené další náklady na úpravu a ty nebudou rozhodně malé," upozornila Jana Rychtaříková (ČSSD). Miroslav Hudec (SZ) pro změnu navrhl, aby nejdříve firma upravila komunikaci podle představ města a to by teprve poté jednalo o možném odkoupení.

„Náklady na rekonstrukci jsou poměrně vysoké, pohybují se kolem osmi milionů korun. Ale udělaly se úpravy, aby se investice ponížila. Považuji ji za nezbytnou ve prospěch obyvatel," zdůraznil Jiří Kočandrle.