Fotbalisté u Ploučnice dostanou nové hřiště s umělou trávou 3. generace. Vyběhnout na něj by mohli na městském stadionu ještě letos. Na herní plochu za bezmála 20 milionů korun získala radnice v České Lípě dotaci od ministerstva financí. Nové hřiště s umělou trávou by mělo vyrůst na místě škvárového placu vedle tzv. dvojky před železničním viaduktem.

Bez dotace by to nešlo

Fotbalisté po umělé trávě ve čtyřicetitisícovém městě už dlouho volali. Kromě toho, že jim usnadní zimní přípravu, jeho absence hlavně limitovala mládež v postupu do vyšších soutěží. Pro účast v nich je právě umělá tráva jednou z podmínek pro kluby.

Do nového hřiště může radnice investovat díky tomu, že se město aktuálně stalo vlastníkem pozemků pod ním. Ty postupně odkoupilo po splátkách za celkem více než tři miliony od Sportovního klubu Česká Lípa. Stavbu nové herní plochy ale radnice podmínila získáním dotace.

„To se nám podařilo. Můžeme získat až deset milionů korun," uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová. Ta doplnila, že zastupitelé již zakázku odsouhlasili firmě Sport-Technik Bohemia s.r.o., která vyhrála soutěž s nabízenou cenou 19,95 milionů korun.

První krok

Stavba hřiště je ze strany radnice zároveň jedním z prvních kroků několik let plánované modernizace hlavního stadionu u Ploučnice. Největší venkovní sportoviště ve městě potřebuje opravu jako sůl, například jižní tribuna a objekt časomíry jsou v havarijním stavu. Kvůli tomu si před několika lety město nechalo zpracovat studii nové podoby stadionu.

Podle ní měla mimo jiné současnou hlavní tribunu nahradit nová, kam by se vešlo šestnáct stovek sedících diváků. V jejích útrobách měli získat sportovci kompletní zázemí, měla se tam dokonce vejít i tělocvična pro atlety.

„Projekt by ale vyšel na 200 milionů korun, které nemáme. Rozhodli jsme se tedy záměr realizovat po částech, jako první bude právě hřiště s umělou trávou," doplnila českolipská starostka Hana Moudrá (ODS).