Už na sklonku loňského roku rozhodla rada České Lípy o revizi studie rekonstrukce Jiráskova divadla z roku 2010. Zakázku za půl milionu korun zadala autorovi „oprášeného“ záměru, brněnské architektonické kanceláři Rujbr Architects.

Mezitím ale zastupitelé schválili referendum, které se v jedné z pěti otázek na pokračování záměru v neděli 28. ledna zeptá občanů města.

DVA ROKY BEZ DIVADLA

Zjevnou nevýhodou rekonstrukce, která by podle odhadů města mohla stát okolo 150 milionů korun, je fakt, že by scéna byla jednu až dvě sezony zavřená. „Po tu dobu by zřejmě provizorním řešením byl KD Crystal,“ uvádí mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Za cenu lepšího komfortu návštěvníků, například kvůli více vyspádovanému hledišti, by došlo také ke snížení kapacity.

Podle českolipského architekta Miroslava Pavljuka nemá rekonstrukce Jiráskova divadla smysl. „Jde o bývalou tělocvičnu, kam v padesátých letech přidali sedadla. Je tam špatná akustika a jeviště je malé, bez možnosti výrazného zvětšení,“ tvrdí Pavljuk. Sám před časem věnoval městu studii novostavby divadla v proluce na rohu Sokolské ulice, vedle KD Crystal.

Každý nalezený, opuštěný či toulavý pes, který je nahlášený Městské policii Česká Lípa, je nejprve na 72 hodin umístěný do záchytných kotců, odkud si ho může vyzvednout majitel.
Do Děčína strážníci nejezdí, psí tuláci zůstávají u Lípy

Na studii si nechal Pavljuk zpracovat nabídky od dodavatelských firem. „Vyšlo to zhruba na 180 milionů korun při kapacitě 360 diváků. Tato cena odpovídá jednotkové ceně, za kterou se před 3 roky postavilo Nové divadlo v Plzni s nejmodernější divadelní technologií ve střední Evropě,“ podotýká architekt.

ATRAKTIVNÍ MÍSTO

Oproti rekonstrukci Jiráskova divadla má Pavljukův návrh i další výhody. „Jedná se o atraktivní místo v přímém dosahu MHD a parkoviště,“ říká Pavljuk s tím, že „zastrčené“ stávající divadlo tyto výhody nutně postrádá.

Kvůli výškovému limitu zástavby prý také bude problematické umístit do současných prostorů dostatečně velké provaziště, potřebné pro náročnější představení. „Dala by se tam dál hrát jen ochotnická a takzvaná zájezdní představení,“ dodává Pavljuk s tím, že v „jeho“ divadle by bylo možné pořádat všechny žánry včetně opery či muzikálu.

Na druhou stranu pro rekonstrukci mluví relativní rychlost realizace. „Architektonická soutěž, plus další přípravné práce, odsunuly zahájení výstavby nejméně o 3,5 roku. V té době by již zcela rekonstruované současné divadlo mohlo být v provozu,“ říká mluvčí Lípy Václav Šámal.

Aby bylo referendum o důležitých investicích závazné, je v neděli po 2. kole prezidentských voleb nutná účast minimálně 35 % oprávněných voličů.

Na naší rychlé fotomontáži vidíte, jak by to mohlo zhruba vypadat. Obyvatelům pětice domů, kterým komunikace povede u zahrad, se to pochopitelně moc nelíbí.
V Lípě jednou propojí dopravu. Alespoň taková je aktuální představa