Město Česká Lípa již vyhlásilo veřejnou zakázku na firmu, která dům opraví. „Nabídky se přijímají do 19. února, pokud vše půjde dobře, smlouvu s vybraným dodavatelem by město chtělo uzavřít v polovině roku,“ informovala mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Rekonstrukci objektu, která přijde na cca 263 milionů korun, bude město hradit ze svého rozpočtu.

Součástí zakázky není jen kompletní rekonstrukce budovy, která 13. května 2015 vyhořela, ale také sanace a statické zajištění stávajícího zdiva, úprava vnitřní dispozice a nádvoří, výměna veškerých instalací a přípojek, vybudování nového systému vytápění a větrání, nového krovu a střechy ve tvaru, který měla, než dům vyhořel. Před instalací nové střechy se počítá s demontáží stávajícího provizorního zastřešení. Kromě stavebních prací bude vítězná firma dodávat také kompletní vybavení interiérů, podobně jako tomu bylo při rekonstrukci Jiráskova divadla.

„Stavba to bude komplikovaná a náročná, nicméně jsme šťastní, že se nám podaří zachránit historicky cennou budovu, které navíc vdechneme nový život. Do památkově chráněné budovy se po dokončení rekonstrukce přesune Dům dětí a mládeže Libertin, který doposud sídlí v nevyhovující církevní budově na Škroupově náměstí. Dům dětí tak dostane odpovídající zázemí pro veškeré svoje aktivity, které bude moci díky velkorysému prostoru dále rozšiřovat,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Fotogalerie: Požár domu v centru České Lípy

Vyhořelý dům město odkoupilo v roce 2018 za 1,9 milionu korun od Sdružení sportovních svazů ČR. V následujícím roce probíhalo zajištění domu, jehož součástí bylo mimo jiné i zabednění oken a vybudování provizorní střechy. Od té doby je dům chráněn před povětrnostními vlivy a postupně vysychá. Tyto práce měla na starosti firma PSD Děčín za zhruba 8 milionů korun.

Projektanta se městu po komplikacích ve výběrovém řízení podařilo vysoutěžit v květnu 2021, kompletní projektovou dokumentaci zpracovala firma DigiTry Art Technologies Praha za 8,5 milionu korun. Stavební povolení získalo město loni v březnu, kdy byla také hotová prováděcí projektová dokumentace.