Mladý muž dostal v pondělí 13. prosince v obřadní síni českolipské radnice stříbrnou pamětní minci města a také šek na pět tisíc korun. Statečný čin ocenila osobně starostka Jitka Volfová, která muži poděkovala. Hrdina získal ještě medaili Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje, kterou mu osobně předal policejní ředitel Ondřej Musil.

„To, co pan Grundza udělal, nám všem dává naději, že dobří lidé nevymizeli, že je normální člověku v nouzi pomoci a nenechat jej na holičkách. Proto jsem velmi ráda, že jsem se s ním mohla setkat osobně a srdečně mu poděkovat za jeho pohotovou reakci a šťastný konec celého příběhu. Takto krásné lidské příběhy je třeba ocenit, vyzdvihnout je a dát za příklad ostatním. Věřím, že i tento malý dárek od města Česká Lípa pana Grundzu potěší, je výrazem vděčnosti za jeho pomoc druhým. Těší mě, že v České Lípě žijí lidé, kterým není lhostejný osud druhých,“ uvedla českolipská starostka Jitka Volfová a poděkovala pracovníkům zdejšího policejního oddělení, že ji na mimořádný čin pana Grundzy upozornili.

„Čin pana Grundzy je výjimečným a nedochází k nim tak často. I proto je hodný ocenění. To, co udělal, jistě pomůže obyvatelům České Lípy zvýšit jejich pocit bezpečí, protože vědí, že jsou mezi námi lidé, kteří se druhých zastanou,“ řekl při předání medaile policejní ředitel Ondřej Musil.

Ilustrační foto.
Zloděj ukradl seniorce v Lípě kabelku. Pomohl jí neznámý řidič. Lapku dopadli

Samotný hrdina příběhu Petr Grundza nechtěl o výjimečnosti svého chování příliš mluvit a po celou dobu slavnostního setkání vystupoval velmi skromně. „Bylo mi paní moc líto. Měli bychom mít úctu ke starým lidem, i proto jsem neváhal paní pomoci,“ uvedl krátce ke svému činu.

Zloděj ukradl ženě kabelku, mladý muž ho dopadl

A co se tehdy vlastně stalo? Ve čtvrtek 2. prosince se kolem šesté večer vracela 73letá seniorka z kostela domů. Když procházela Svárovskou ulicí v České Lípě, strčil do ní prudce zezadu neznámý muž. Hned jak upadla na zem, začal se sápat po její kabelce, kterou jí nakonec z ruky vytrhnul a utekl s ní.

Žena ležela na zemi a volala o pomoc. V tu chvíli kolem projíždělo osobní auto, jehož řidič u ní zastavil a pomoc jí poskytl. Šlo právě o pana Petra Grundzu. Ten seniorku naložil do svého vozu a společně pak odjeli lupiče hledat v ulicích města. Nakonec ho našli na českolipském autobusovém nádraží. Seniorka ho bezpečně poznala a pan Grundza pachatele loupeže zadržel do příjezdu policistů. Podezřelý u sebe měl odcizenou kabelku, kterou statečný zachránce paní na místě vrátil.

Následující den vyšetřovatel zadrženého 27letého muže z České Lípy obvinil z několika prohřeškům proti zákonu. Současně podal státní zástupkyni podnět k jeho vzetí do vyšetřovací vazby. Ten státní zástupkyně ale neakceptovala, a proto si obviněný počká na verdikt soudu na svobodě. Za zločin loupeže může strávit ve věznici až deset let.